Ta strona używa plików cookies w celu poprawy działania i komfortu użytkowania. Zakładamy, że godzisz się na to. W przeciwnym razie prosimy o zamknięcie strony, ponieważ nie jesteśmy w stanie zagwarantować jej funkcjonowania bez użycia plików cookies. Przeczytaj więcej na temat naszej polityki prywatności.

Archiwum po drodze… Dzielnice Opola w źródłach Archiwum Państwowego w Opolu. Tom 1: Czarnowąsy, Groszowice, Grudzice, Nowa Wieś Królewska, Wójtowa Wieś i Szczepanowice

Nakład wyczerpany

Archiwum po drodze… Dzielnice Opola w źródłach Archiwum Państwowego w Opolu. Tom 1: Czarnowąsy, Groszowice, Grudzice, Nowa Wieś Królewska, Wójtowa Wieś i Szczepanowice

56,50 

Główny wydawca: Archiwum Państwowe w Opolu
Autorzy rozdziałów: Aleksandra Starczewska-Wojnar, Magdalena Knieja, Maria Leśniowska, Daniela Mazur, Małgorzata Blach-Margos
Redakcja: Aleksandra Starczewska-Wojnar
Redakcja naukowa serii: prof. dr hab. Mirosław Lenart
Recenzja: prof. dr hab. Anna Pobóg-Lenartowicz
Seria: Archiwalne źródła tożsamości, 5
ISBN: 978-83-7126-409-2 / 978-83-960315-0-1
Oprawa twarda
Format A4
Liczba stron 168

Brak w magazynie

Kategoria

Opis

“Przygotowując wystawy i prezentując źródła archiwalne w Internecie, zauważyliśmy, że tematy związane z historią regionu są oczekiwane przez ludzi odwiedzających wystawy plenerowe i odbiorców obserwujących profil społecznościowy FB naszego Archiwum. Pojawił się więc pomysł na prezentację archiwaliów dotyczących historii dzielnic Opola w formie wystaw plenerowych, prezentowanych lokalnie, w dzielnicach. Ekspozycje umiejscowiono przy głównych traktach pieszych dzielnicy, w okolicy przystanków, kościoła czy straży pożarnej, tak by były dostępne dla wszystkich mieszkańców.

 

Cykl wystaw rozpoczęliśmy od dzielnicy Groszowice, tam, przy ulicy Gorzołki, mieszczą się magazyny archiwalne. Tam też w 2021 roku udostępniliśmy mieszkańcom pierwszą wystawę. Z kolei wystawa o Szczepanowicach i Wójtowej Wsi pojawiła się na ogrodzeniu parafii w Szczepanowicach w grudniu 2021 roku. Podczas festynu św. Floriana w maju 2022 roku pokazana zostanie wystawa w Grudzicach. W przygotowaniu są otwarcia wystaw w Nowej Wsi Królewskiej i w Czarnowąsach.

 

Kolejnym etapem prezentacji opolskich dzielnic jest ukazująca się właśnie publikacja “Archiwum po drodze…”, której pierwszy tom poświęcony został Czarnowąsom, Groszowicom, Grudzicom, Nowej Wsi Królewskiej, Wójtowej Wsi i Szczepanowicom.

 

Przystępna forma książki oraz bardzo bogaty materiał źródłowy i fotograficzny (często pozyskany na ten cel od mieszkańców poszczególnych dzielnic) pozwala lepiej poznać naszą najbliższą okolicę. Każda dzielnica zaprezentowana została od strony historycznej, z omówieniem najważniejszych miejsc, wokół których toczy się życie jej mieszkańców. Nie brakuje również ciekawostek i przykładów znanych osób wywodzących się z danego miejsca.”

Redakcja publikacji

Font Resize
Kontrast