Archiwum po drodze… Dzielnice Opola w źródłach Archiwum Państwowego w Opolu. Tom 1: Czarnowąsy, Groszowice, Grudzice, Nowa Wieś Królewska, Wójtowa Wieś i Szczepanowice
56,50 zł
Główny wydawca: Archiwum Państwowe w Opolu
Autorzy rozdziałów: Aleksandra Starczewska-Wojnar, Magdalena Knieja, Maria Leśniowska, Daniela Mazur, Małgorzata Blach-Margos
Redakcja: Aleksandra Starczewska-Wojnar
Redakcja naukowa serii: prof. dr hab. Mirosław Lenart
Recenzja: prof. dr hab. Anna Pobóg-Lenartowicz
Seria: Archiwalne źródła tożsamości, 5
ISBN: 978-83-7126-409-2 / 978-83-960315-0-1
Oprawa twarda
Format A4
Liczba stron 168
Brak w magazynie
Opis
“Przygotowując wystawy i prezentując źródła archiwalne w Internecie, zauważyliśmy, że tematy związane z historią regionu są oczekiwane przez ludzi odwiedzających wystawy plenerowe i odbiorców obserwujących profil społecznościowy FB naszego Archiwum. Pojawił się więc pomysł na prezentację archiwaliów dotyczących historii dzielnic Opola w formie wystaw plenerowych, prezentowanych lokalnie, w dzielnicach. Ekspozycje umiejscowiono przy głównych traktach pieszych dzielnicy, w okolicy przystanków, kościoła czy straży pożarnej, tak by były dostępne dla wszystkich mieszkańców.
Cykl wystaw rozpoczęliśmy od dzielnicy Groszowice, tam, przy ulicy Gorzołki, mieszczą się magazyny archiwalne. Tam też w 2021 roku udostępniliśmy mieszkańcom pierwszą wystawę. Z kolei wystawa o Szczepanowicach i Wójtowej Wsi pojawiła się na ogrodzeniu parafii w Szczepanowicach w grudniu 2021 roku. Podczas festynu św. Floriana w maju 2022 roku pokazana zostanie wystawa w Grudzicach. W przygotowaniu są otwarcia wystaw w Nowej Wsi Królewskiej i w Czarnowąsach.
Kolejnym etapem prezentacji opolskich dzielnic jest ukazująca się właśnie publikacja “Archiwum po drodze…”, której pierwszy tom poświęcony został Czarnowąsom, Groszowicom, Grudzicom, Nowej Wsi Królewskiej, Wójtowej Wsi i Szczepanowicom.
Przystępna forma książki oraz bardzo bogaty materiał źródłowy i fotograficzny (często pozyskany na ten cel od mieszkańców poszczególnych dzielnic) pozwala lepiej poznać naszą najbliższą okolicę. Każda dzielnica zaprezentowana została od strony historycznej, z omówieniem najważniejszych miejsc, wokół których toczy się życie jej mieszkańców. Nie brakuje również ciekawostek i przykładów znanych osób wywodzących się z danego miejsca.”
Redakcja publikacji
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1902 – w Kłobucku k. Częstochowy urodził się Władysław Sebyła (zm. 11 kwietnia 1940 r. w Charkowie), powstaniec śląski, poeta, związany z grupą poetycką Kwadryga, w 1938 r. współpracownik dwutygodnika „Zet”, prowadził kwadrans literacki w Polskim Radio, walczył w kampanii wrześniowej, osadzony i rozstrzelany przez Rosjan w Charkowie
- 1945 – w Dachau w Niemczech zmarł Ryszard Knosała (ur. 21 lutego 1907 r. w Żelaznej k. Opola), działacz społeczny i kulturalno-oświatowy, nauczyciel, osadzony w obozie KL Dachau, gdzie pełnił funkcję tłumacza obozowego i kierownika obozowej poczty
- 1959 – w Opolu zmarł Bogumił Wyszomirski (ur. 20 kwietnia 1912 r. w Ostaszkach), prawnik, poeta, felietonista, żołnierz Armii Krajowej, radca prawny w Akademii Medycznej w Zabrzu oraz w Zakładach Azotowych w Kędzierzynie, członek Związku Literatów Polskich, redaktor rozgłośni Polskiego Radia w Opolu, pisał do „Głosów znad Odry”, „Śląska Literackiego”, „Trybuny Opolskiej”, „Kalendarza Opolskiego”, „Życia Literackiego”
- 1981 – w Opolu zmarł Władysław Dziewulski (ur. 16 lutego 1904 r. w Moskwie), historyk, badacz i popularyzator dziejów Śląska, w 1957 r. zamieszkał w Opolu i zatrudnił się w Instytucie Śląskim oraz w Wyższej Szkole Pedagogicznej, kierownik Katedry Historii Śląska, dziekan Wydziału Filologiczno-Historycznego, autor wielu artykułów, redaktor monografii miast śląskich, m.in. Opole. Monografia miasta (wspólnie z Franciszkiem Hawrankiem)