Ta strona używa plików cookies w celu poprawy działania i komfortu użytkowania. Zakładamy, że godzisz się na to. W przeciwnym razie prosimy o zamknięcie strony, ponieważ nie jesteśmy w stanie zagwarantować jej funkcjonowania bez użycia plików cookies. Przeczytaj więcej na temat naszej polityki prywatności.

Górny Śląsk w Polsce Ludowej

Projekt „Górny Śląsk w Polsce Ludowej” stanowi próbę syntetycznego i przystępnego opracowania różnych aspektów najnowszych dziejów regionu. Realizowany jest we współpracy katowickiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej oraz Instytutu Śląskiego, przy udziale środowisk naukowych Katowic i Opola.
Do tej pory ukazały się trzy tomy z serii (poprzedzone warsztatami naukowymi: I, II, III i IV): „Przełomy i zwroty” (Katowice-Opole 2016), „Przywódcy – bohaterowie – wrogowie” (Katowice-Opole 2017) oraz “Wysiedlenia – emigracje – przyjazdy” (Katowice-Opole 2021). Pierwszy z tomów został również przetłumaczony na j. niemiecki: “Oberschlesien in Volkspolen. Umbrüche und Wendungen“.

Każdy z tomów przyniósł po kilkanaście esejów naukowych poświęconych tytułowej problematyce. W przygotowaniu jest tom IV pt.: „Społeczne aspekty komunistycznej industrializacji”.

Pomysłodawcy i redaktorzy serii: dr hab. Adam Dziurok (IPN Katowice), dr Bernard Linek (IŚ)

Rada Programowa:

dr hab. Adam Dziurok, prof. dr hab. Ryszard Kaczmarek, dr Bernard Linek, prof. dr hab. Grzegorz Strauchold, prof. dr hab. Krzysztof Tarka

Font Resize
Kontrast