W uroczystych obchodach 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Opolu wzięli udział przedstawiciele Parlamentu Rzeczypospolitej Polskiej, lokalnych władz, kombatanci, delegacje służb mundurowych, reprezentanci instytucji kultury, organizacji pozarządowych oraz mieszkańcy Opola.
Obchody rozpoczęły się o godz. 8.00 przy budynku dawnego Konsulatu Generalnego RP w Opolu, gdzie przedstawiciele władz państwowych i samorządowych na czele z wicewojewodą opolskim Tomaszem Witkowskim, delegacje jednostek wojskowych i służb mundurowych oraz przedstawiciele instytucji i organizacji pozarządowych złożyli kwiaty. Następnie delegacje złożyły kwiaty przy tablicy upamiętniającej Polaków wywiezionych do KL Buchenwald, która znajduje się na budynku dworca kolejowego w Opolu.
W intencji ofiar II wojny światowej w kościele oo. Franciszkanów Mszę Świętą odprawił bp Paweł Stobrawa. Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerowali na plac Wolności pod pomnik Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego. Tam podniesiono flagę państwową na maszt, Orkiestra Wojskowa z Bytomia odegrała hymn państwowy, a kompania honorowa żołnierzy z 10. Opolskiej Brygady Logistycznej oddała salwę honorową. Uroczystość zakończyła się złożeniem kwiatów pod pomnikiem. Instytut Śląski reprezentowali dyrektor Bartosz Kuświk, zastępca dyrektora Krzysztof Kleszcz i Leokadia Drożdż, kierownik Zakładu Edukacji i Promocji Dziedzictwa Śląska.