Ta strona używa plików cookies w celu poprawy działania i komfortu użytkowania. Zakładamy, że godzisz się na to. W przeciwnym razie prosimy o zamknięcie strony, ponieważ nie jesteśmy w stanie zagwarantować jej funkcjonowania bez użycia plików cookies. Przeczytaj więcej na temat naszej polityki prywatności.

O nas

Reparacje wojenne – 24opole.pl

28.08.2017

28 sierpnia 2017 r. dr Marek Mazurkiewicz przedstawił temat reparacji wojennych w programie serwisu 24opole.pl, “Druga Kawa”.


Od słowa do słownika

17.05.2017

17 maja 2017 r. dr Agata Haas przeprowadziła dla klasy VI w Publicznej Katolickiej Szkole Podstawowej Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Opolu lekcję nt. “Słownika gwar śląskich”, dialektów i gwar.


Wielki Test Wiedzy Opole 800

22.04.2017

22 kwietnia 2017 r. w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki, w ramach obchodów 800-lecia Opola odbył się Wielki Test Wiedzy Opole 800, w którym wzięli udział znani i nieznani, bezpośrednio i on-line, Mieszkańcy Opola. PIN-Instytutu Śląski w roli eksperta reprezentował dr Bernard Linek.


Migracja zarobkowa i jej wpływ na sytuację rodzin – konsultacje

11.04.2017

11 kwietnia 2017 r. mgr Magdalena Moj udzieliła konsultacji studentom Pracy socjalnej Uniwersytetu Opolskiego.


Prelekcja “Z przeszłości demograficznej Krasiejowa”

19.03.2017

Mgr Magdalena Moj przedstawiła 19 marca 2017 r. w ramach prelekcji w kościele pw. św. Małgorzaty Męczennicy w Krasiejowie, ciekawostki dotyczące parafii oraz zaprezentowała książkę Z przeszłości demograficznej Krasiejowa. Analiza w świetle zapisów metrykalnych z lat 1867-1906.
Informacje o książce znalazły się też na stronach ozimek.pl, krasiejow.pl oraz na stronie Politechniki Opolskiej.


Opolska “Nike”

17.03.2017

17 marca 2017 r. mgr Piotr Solga wziął udział w audycji Radia Opole “Loża radiowa”, gdzie przedstawił socjologiczne konteksty Pomnika Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego.


I Kiermasz książki historycznej w Opolu

9.12.2016

Mgr Magdalena Moj i mgr Robert Wieczorek wzięli udział 9 grudnia 2016 r. w I Kiermaszu książki historycznej w Opolu, w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jana Pawła II w Opolu.
[oqeygallery id=93]


Prawda czasu: Odc. 1 – Tragedia Górnośląska

24.01.2016

ls-tvp-opoleProf. dr hab. Michał Lis oraz dr Bernard Linek wystąpili w programie “Prawda czasu” TVP3 Opole. Tematem, który omawiano w ramach audycji była “Tragedia Górnośląska”.
Zachęcamy do zapoznania się z całością nagrania: http://opole.tvp.pl/23743165/odc-1-tragedia-gornoslaska


Spotkanie promocyjne

9.10.2015

biul_logDr Bernard Linek uczestniczył w dyskusji o publikacji „Leksykon mitów, symboli i bohaterów Górnego Śląska XIX-XX wieku”, która ukazała się w pierwszej połowie br. pod jego i dr. Andrzeja Michalczyka redakcją.
Spotkanie odbyło się w księgarni Kawka w Gliwicach. Moderatorem był dr Bogusław Tracz, współautor publikacji.


Opinie o “Leksykonie”

09.2015

zwrot-artykulWe wrześniu i październiku br. w prasie pojawiły się artykuły recenzujące „Leksykon mitów, symboli i bohaterów Górnego Śląska XIX-XX wieku”. Zamieszczamy odnośniki do tych opinii na stronie poświęconej projektowi “Leksykonu” . Zachęcamy do lektury wymienionych tytułów i samej publikacji, dostępnej w naszej Księgarni.


XXIV Forum Sprawozdawcze Elektorów Instytutów Badawczych

22-23.06.2015

biul_logKs. prof. Andrzej Hanich przedstawił w ramach dyskusji na XXIV Forum Sprawozdawczym Elektorów Instytutów Badawczych problem głębokiego kryzysu polskich instytutów humanistycznych. Pełną relację z Forum można znaleźć w Biuletynie Rady Głównej Instytutów Badawczych Nr 2 (95), lipiec 2015.


XXXI Seminarium Geografii Wsi pt. Obszary wiejskie – pierwsza dekada w Unii Europejskiej i nowa perspektywa

27.04.2015

27 kwietnia 2015 r. dr Joanna Dybowska oraz mgr Magdalena Moj wzięły udział w konferencji Obszary wiejskie – pierwsza dekada w Unii Europejskiej i nowa perspektywa. W ramach sesji IV B, dr J. Dybowska wygłosiła referat Procesy demograficzne na obszarach wiejskich województwa opolskiego w ramach. Podczas obrad sesji III A, mgr M. Moj poruszyła problem Wielofunkcyjności obszarów wiejskich w świetle strategii rozwoju lokalnego gmin województwa opolskiego.
Program konferencji (PDF)


Kwestia łużycka na arenie międzynarodowej

24.11.2014

Plakat spotkania24 listopada 2014 r. w ramach “Śląskiego Forum Krajoznawczego”, dr Piotr Pałys wygłosił wykład pt. “Kwestia łużycka na arenie międzynarodowej w latach 1945-1948“. Organizatorami były Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu oraz Polskie Stowarzyszenie Krajoznawców w Opolu. Spotkanie poprowadził Tadeusz Jacek Rogoża.

 

 


Śląsk Opolski jako region wspólnoty obywatelskiej

19.11.2014

19 listopada 2014 r. w Jarnołtówku odbyła się konferencja pt. “Śląsk Opolski jako region wspólnoty obywatelskiej”, zorganizowana przez Instytut Politologii UO. Wzięli w niej udział pracownicy Instytutu: dr Joanna Dybowska z referatem “Pochodzenie regionalne mieszkańców a sytuacja demograficzna w przekroju terytorialnym województwa opolskiego”, dr Marek Mazurkiewicz z wykładem pt. “Wielokulturowy Śląsk Opolski-perspektywa politologiczna” oraz mgr Magdalena Moj, przedstawiając “Migracje zagraniczne i ich konsekwencje dla rodzin na przykładzie województwa opolskiego”.


Prezentacja PIN – Instytutu Śląskiego w Budziszynie

20.10.2014

W ramach jubileuszu 80-lecia Instytutu Śląskiego, 20 października 2014 r. partnerski Instytut Serbołużycki w Budziszynie (Serbski institut we Budyšinje), z inicjatywy dyrektora tej placówki, prof. Dietricha Scholze-Šołty, zorganizował otwarte kolokwium zatytułowane: Instytut Śląski – 80 lat w służbie nauki (Šleski institut – 80 lět w słužbje wědomosće), połączone z promocją książki Piotra Pałysa pt. Państwa słowiańskie wobec Łużyc w latach 1945-1948.
Spotkanie otworzył prof. Dietrich Scholze-Šołta, który po wygłoszeniu słowa wstępnego przekazał prowadzenie obrad p.o. zastępcy dyrektora ds. naukowych, dr. Bernardowi Linkowi. Na program kolokwium złożyły się trzy wystąpienia. Mgr Piotr Solga odczytał komunikat autorstwa prof. Michała Lisa poświęcony dziejom Instytutu Śląskiego. Następnie dr Bernard Linek omówił, w wystąpieniu zatytułowanym PIN-Instytut Śląski w Opolu. Dzień dzisiejszy i wyzwania przyszłości (Institut dźensa a jutře) przedstawił profil prowadzonych obecnie w PIN-Instytucie Śląskim badań, zaprezentował jego strukturę oraz zamierzenia na przyszłość. Ostatni referat zatytułowany Łużyce i Serbołużyczanie w badaniach Instytutu Śląskiego (Łužica a Serbja w slědźenjach Šleskeho instituta), wygłosił dr Piotr Pałys. Przedstawił on prowadzone w Instytucie Śląskim badania sorabistyczne, które rozpoczęło wydanie w 1938 r. Literatury Serbsko-łużyckiej Józefa Gołąbka, po tegoroczną publikację Piotra Pałysa Państwa słowiańskie wobec Łużyc w latach 1945-1948. Prezentacja i promocja książki stanowiła drugi element spotkania.
Prowadzone w językach polskim, niemieckim i górnołużyckim spotkanie z pracownikami PIN-Instytutu Śląskiego w Opolu zgromadziło kilkudziesięcioosobowe grono przedstawicieli nauki serbołużyckiej z jej nestorem, doktorem honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Hincem Šewcem na czele. Wyjazd był także okazją do omówienia planów dalszej współpracy między instytutami.

[oqeygallery id=63]


“Historia i pamięć”

16.09.2014

16 września 2014 r. dr Bernard Linek wziął udział w CMJW w Łambinowicach-Opolu w sesji naukowej pt. Historia i pamięć. Jeńcy wojenni na Śląsku Opolskim w czasie I wojny światowej. W jej trakcie wygłosił referat pt.: Śląsk Opolski w trakcie I wojny światowej.

[oqeygallery id=61]


“Smaki polskie i opolskie”

10.08.2014

smaki (Kopiowanie)

W związku z wydaniem nowej książki kucharskiej ks. prof. Andrzeja Hanicha, “Smaki polskie i opolskie. 2500 wypróbowanych i polecanych przepisów na przysmaki kuchni domowej”, w dzienniku NTO ukazał się obszerny wywiad z Autorem, częściowo udostępniony na stronie internetowej gazety.

xH_ksiazka_kucharska

 

 

 

 

 

 


Biuletyn RGIB

07.2014

Ukazał się lipcowy Biuletyn Rady Głównej Instytutów Badawczych, a w nim artykuł opisujący PIN-Instytut Śląski przy okazji jubileuszu 80-lecia – jego historię, obecny stan oraz perspektywy na przyszłość.

[oqeygallery id=60]


Konferencja w CSNE im. Willy’ego Brandta

28-31.05.2014

Z końcem maja 2014 r. w Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego odbyła się konferencja międzynarodowa pt. “Die Schwächung des Nationalstaates? Transnationale Räume in Deutschland und Europa. Internationale und interdisziplinäre Konferenz für Nachwuchswissenschaftler”. Organizatorami przedsięwzięcia byli: CSNE oraz Zentrum für Interdisziplinäre Polenstudien der Europa-Universität Viadrina in Frankfurt (Oder). Jednym z prelegentów był mgr Piotr Solga, który wygłosił referat pt. “Präsentation: Gesellschaftliche und politische Akteure auf der Energiewendeszene. Ein unvermeidlicher Zusammenstoß der Interessengruppen?”

Galeria z konferencji (fot. Łukasz Wolak)

[oqeygallery id=56]


II Kongres Demograficzny

12-15.05.2014

W dniach 12–15 maja odbyła się II Ogólnopolska Konferencja Demograficzna po akcesji Polski do Unii Europejskiej (II Kongres Demograficzny), pt. „Państwo, regiony i miasta wobec przemian demograficznych”. Patronat honorowy objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.
Konferencja została zorganizowana z ramienia: Komitetu Nauk Demograficznych PAN i Komitetu Nauk o Pracy i Polityce Społecznej PAN wspólnie z Katedrą Polityki Społecznej i Gospodarczej Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach i Urzędem Marszałkowskim Województwa Opolskiego. Współorganizatorami konferencji byli, także Rządowa Rada Ludnościowa, Polskie Towarzystwo Demograficzne i Katedra Polityki Regionalnej Politechniki Opolskiej.
W II Kongresie Demograficznym uczestniczyli pracownicy PIN– Instytutu Śląskiego w Opolu:

  • mgr Magdalena Moj, która wygłosiła referat „Zmiany poziomu wykształcenia wyższego ludności województwa opolskiego w świetle NSP z 2002 i 2011 r.” (13.05.2014 r.),
  • dr Joanna Dybowska, dr inż. Katarzyna Widera zaprezentowały „Demograficzne uwarunkowania i skutki depopulacji w województwie opolskim” (14.05.2014 r.).

Pobierz program konferencji (w formacie PDF)


200-lecie Śląskiego Muzeum Krajowego w Opawie

30.04.2014

30 kwietnia 2014 r. dr Bernard Linek wziął, w imieniu PIN-Instytutu Śląskiego, udział w obchodach 200-lecia powstania Śląskiego Muzeum Krajowego w Opawie. Pierwsza część obchodów odbyła się w tamtejszym kościele p. w. św. Wacława. Po przypomnieniu początków muzeum i osób zasłużonych dla jego działalności, przedstawiono okolicznościowy znaczek oraz koncepcję nowej wystawy muzeum pt.: “Ziemia i jej muzeum”. W drugiej części obchodów zebrani przenieśli się do muzeum, gdzie uroczyście otwarto wystawę.
[oqeygallery id=55]


Międzynarodowe Centrum Studiów Śląskich

24-25.04.2014

24 i 25 kwietnia 2014 r. prof. Michał Lis i dr Katarzyna Widera wzięli udział w posiedzeniu Międzynarodowego Centrum Studiów Śląskich na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Tematem przewodnim były możliwości wykorzystania środków europejskich.
Sprawozdanie z posiedzenia.
[oqeygallery id=53]


“Hausbesuche – spotkania domowe. Niemiecka i polska kultura w dialogu”

23.04.2014

23 kwietnia 2014 r. dr Bernard Linek moderował dyskusję z p. Różą Romaniec, autorką filmu “W imię syna – historia zza żelaznej kurtyny”, która odbyła się w opolskim kinie “Helios” w ramach projektu Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej pt. “Hausbesuche – spotkania domowe. Niemiecka i polska kultura w dialogu”.

 

[oqeygallery id=52]


Nagroda im. Jana i Wojciecha Wawrzynków 2014 w mediach

26.03.2014

Ceremonia wręczenia Nagrody im. Jana i Wojciecha Wawrzynków odbiła się echem w lokalnych mediach:


Obrona rozprawy doktorskiej

16.01.2014

Z radością informujemy, że 16 stycznia 2014 r. Ewa Dawidejt-Drobek, pracownik badawczo-techniczny Państwowego Instytutu Naukowego – Instytutu Śląskiego w Opolu, obroniła na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Opolskiego rozprawę doktorską pt. „Kształtowanie obrazu przeszłości w krajobrazie kulturowym Nysy po drugiej wojnie światowej (przekazy symboliczne w sferze publicznej)”, napisaną pod kierunkiem dr hab. Janiny Hajduk-Nijakowskiej, prof. Uniwersytetu Opolskiego. Komisji przewodniczyła dr hab. Teresa Smolińska, profesor Uniwersytetu Opolskiego.

Zarówno ceniony antropolog miasta dr hab. Grażyna Ewa Karpińska, prof. Uniwersytetu Łódzkiego, jak i wybitny znawca kultury Śląska prof. dr hab. Krystyna Kossakowska-Jarosz zwróciły w swoich recenzjach uwagę na erudycję, naukową rzetelność i sprawność warsztatową doktorantki oraz na wysoki poziom merytoryczny, czytelną kompozycję, logikę wykładu i ładną polszczyznę rozprawy.

W publicznej obronie pracy doktorskiej – obok Rodziny, Koleżanek i Kolegów z PIN–IŚ oraz innych osób z opolskiego środowiska naukowego – uczestniczyli również przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Nysie – Michał Baziuk (Sekretarz Urzędu Miejskiego) i Zofia Kajling-Rudzka (Naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki), a także członkinie Nyskiej Grupy Literackiej – Renata Gajos-Mangold, Romana Klubowicz i Janina Łopuch. Przedstawiciele samorządu lokalnego wręczyli autorce rozprawy list gratulacyjny od Burmistrz Nysy Jolanty Barskiej.

[oqeygallery id=46]


II Zjazd Niemcoznawców

21-23.11.2013

Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego zorganizowało w dniach 21-23 listopada 2013 r., pod patronatem Sekretarza Stanu, Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. Dialogu Międzynarodowego Władysława Bartoszewskiego ogólnopolską konferencję “II Zjazd Niemcoznawców”. Uczestniczyli w niej mgr Ewa Golec, która na Forum Bibliotekarzy “Współczesne Niemcy (1989- ) w księgozbiorach polskich bibliotek i instytucji kultury” przedstawiła księgozbiór PIN-Instytutu Śląskiego w Opolu oraz mgr Piotr Solga, który brał udział w panelu “Aspekty polityki energetycznej i rozwojowej Niemiec” oraz w interdyscyplinarnym, skupiającym doktorantów “Forum Dyskusyjnym Młodych Badaczy”.

Więcej informacji w broszurze Zjazdu.


Colloquium Opole 2013 – informacje prasowe

12-14.11.2013

Totalitaryzm tematem Colloquium Opole 2013 – artykuł na temat spotkania zamieszczony na stronach Onet.pl
Jak rozliczać komunizm i nazizm? – artykuł zamieszczony na stronach Gazeta.pl
Opole. Totalitaryzm tematem Colloquium Opole 2013 – artykuł na stronach Wyborcza.pl

Więcej informacji na temat konferencji w dziale Konferencje.

 


XXXI edycja Nagrody im. Karola Miarki

22.10.2013

W środowisku kultury województwa opolskiego i śląskiego przyznawana jest od trzech dekad Nagroda im. Karola Miarki. Tegoroczna edycja miała miejsce 22 października w Bibliotece Śląskiej w Katowicach.
Prowadzenie uroczystości powierzono prof. dr. hab. Janowi Malickiemu, dyrektorowi Biblioteki Śląskiej, który podkreślił wysoką rangę przyznawanej nagrody: “Być laureatem Nagrody im. Karola Miarki, to znaczy być człowiekiem niepospolitym, niezwykłym, który trwale odcisnął swój ślad w kulturze, nauce lub w konsekwentnych poczynaniach na rzecz swojej lokalności”.
W gronie opolskich laureatów XXXI edycji Nagrody im. Karola Miarki znalazła się dr hab. Stanisława Sochacka, prof. PIN – IŚ, filolog, językoznawca, slawista − od wielu lat związana z Instytutem Śląskim w Opolu i Uniwersytetem Opolskim. Sylwetkę Uczonej przedstawił prof. dr hab. Robert Rauziński podkreślając jej wielki wkład w rozwój wiedzy o polskiej kulturze i języku na Śląsku. Nagrodę wręczyła Barbara Kamińska, Wicemarszałek Województwa Opolskiego oraz Mirosław Sekuła, Marszałek Województwa Śląskiego.

Treść podziękowania dr hab. Stanisławy Sochackiej, prof. PIN – IŚ, wygłoszonego w związku z przyznaniem Nagrody.

Treść laudacji wygłoszonej przez prof. dr hab. Roberta Rauzińskiego.

[oqeygallery id=37]


Umowa o współpracy naukowej z Instytutem Serbołużyckim w Budziszynie

16.10.2013

W dniu 16 października 2013 r. zawarta została umowa o współpracy naukowej (zrěčenje wo zhromadnym wědomostnym dźěle) pomiędzy PIN-Instytutem Śląskim w Opolu a Instytutem Serbołużyckim (Serbski instytut) w Budziszynie. W imieniu Dyrektor PIN-Instytutu Śląskiego, dr inż. Katarzyny Widery umowę podpisał p.o. Zastępca Dyrektora ds. Naukowych, dr Bernard Linek. Stronę serbołużycką reprezentował Dyrektor Instytutu Serbołużyckiego, prof. dr. sc. Dietrich Scholze-Šołta. Umowa ta zawarta została na okres 5 lat i stanowi kontynuację zawartego pomiędzy obu placówkami w 2001 r. „Porozumienia ramowego o współpracy naukowej”. Jej podpisanie odnotowane zostało, zarówno, przez lokalne media serbołużyckie, jak i przez Radio Opole. W trakcie pobytu w Budziszynie przedstawiciele PIN-Instytutu Śląskiego w Opolu przyjęci zostali także w Serbskim Domu przez przewodniczącego Związku Serbów Łużyckich Domowina Dawida Statnika i referenta ds. kultury i kontaktów z zagranicą Clemensa Škodę. Przy tej okazji przewodniczący Statnik wręczył dr. Piotrowi Pałysowi honorową odznakę (Čestne znamješko) Domowiny.

[oqeygallery id=36]


Konferencja naukowa: „Namysłów i ziemia namysłowska w dziejach Polski i Śląska – w 700. rocznicę utworzenia księstwa namysłowskiego”

10-13.10.2013

W dniach 10-13 października 2013 r. w Namysłowie odbyła się konferencja naukowa zatytułowana: „Namysłów i ziemia namysłowska w dziejach Polski i Śląska – w 700. rocznicę utworzenia księstwa namysłowskiego”. Organizatorami sesji byli: Wrocławskie Towarzystwo Miłośników Historii, Polskie Towarzystwo Historyczne, Instytut Historii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Namysłowski Ośrodek Kultury-Izbę Regionalną w Namysłowie . W obradach wzięło udział 46 naukowców reprezentujących, przede wszystkim, instytucje badawcze Wrocławia i Opola, ale również Bydgoszczy, Katowic i Kielc. W przedstawionych wystąpieniach omówiono szereg aspektów dziejów ziemi namysłowskiej, od średniowiecza po współczesność. PIN-Instytut Śląski w Opolu reprezentował w Namysłowie dr Piotr Pałys, który przedstawił referat zatytułowany: „Kontakty Ziemi Namysłowskiej ze Związkiem Serbów Łużyckich Domowina w latach 1964-1997”.


Wyróżnienie Towarzystwa Ziemi Kozielskiej

14.09.2013

Uchwałą Zarządu Towarzystwa Ziemi Kozielskiej PIN-Instytut Śląski w Opolu otrzymał Dyplom w uznaniu zasług dla rozwoju Towarzystwa Ziemi Kozielskiej.

 

 

 


Ks. dr hab. Andrzej Hanich, prof. PIN – IŚ na łamach prasy popularnej

08.08.2013

Autor książki kucharskiej pt. Opolszczyzna w wielu smakach, skarby dziedzictwa kulinarnego, ks. dr hab. Andrzej Hanich, prof. PIN-IŚ odkrywa na nowo smaki regionu na łamach prasy popularnej.

Artykuł dostępny jest tutaj.

 


Konferencja jubileuszowa Instytutu Języka Polskiego PAN

11-12.06.2013

W dniach 11 – 12. czerwca 2013 r. w Krakowie odbyła się konferencja jubileuszowa Instytutu Języka Polskiego PAN z okazji 40-lecia IJP na temat: „Przyszłość językoznawstwa – językoznawstwo przyszłości”. Konferencja została objęta honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.
Wystąpienia zostały poświęcone prezentacji nowych projektów badawczych i nowych metodologii w dziedzinie polskiego językoznawstwa, a także długofalowym przedsięwzięciom leksykograficznym obecnie realizowanym, bądź planowanym.
Tematyka konferencji stała się impulsem do wygłoszenia przez prof. Stanisławę Sochacką referatu pt.: ”Znaczenie toponomasticonu śląskiego dla rozwoju onomastyki regionalnej. Refleksje z okazji zakończenia edycji”.
W referacie przedstawiono historię, koncepcję i znaczenie Słownika etymologicznego nazw geograficznych Śląska realizowanego w PIN – Instytucie Śląskim w Opolu, dla dzisiejszej kultury i języka polskiego.
Współczesny rozwój wiedzy oraz szybkie zmiany językowe dają szansę zmodernizowania dotychczasowej edycji Słownika etymologicznego nazw geograficznych Śląska w wersji elektronicznej. Założenia teoretyczno-metodologiczne nowego projektu zostały przedstawione w referacie.

Zdjęcia ze spotkania:
[oqeygallery id=31]

Nagrania:

Podziękowania za udział w konferencji (pobierz .pdf)

Więcej informacji i zdjęć – za pośrednictwem Organizatora.


Profesor A. Hanich wybrany do Rady Głównej Instytutów Badawczych w Polsce

27-28.05.2013

Z dumą informujemy o powołaniu ks. prof. Andrzeja Hanicha w skład szacownego gremium Rady Głównej Instytutów Badawczych, do którego doszło podczas obrad XXII Forum Sprawozdawczo-Wyborczego w Warszawie, w dniach 27 – 28 maja. Biorąc udział w pracach VII, 3-letniej kadencji, prof. A. Hanich będzie jedynym reprezentantem 9 instytutów humanistycznych działających w Polsce.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

[oqeygallery id=26]


Konferencja w Katowicach

09.05.2013r.

W dniu 9 V 2013 r. dr Bernard Linek w trakcie konferencji pt. “Wielka Wojna – Mały Region. Pierwsza wojna światowa w górnośląskiej mikroperspektywie”, zorganizowanej przez Muzeum Historii Katowic i IPN w Katowicach, wygłosił referat pt.: “Górny Śląsk w cieniu wojny – węzłowe problemy badawcze”. W ramach swojego wystąpienia przedstawił stan badań nad tytułowym zagadnieniem oraz sformułował kilka postulatów badawczych.

Pobierz: szczegółowy program spotkania i ulotkę informacyjną.
Organizatorzy konferencji:
Muzeum Historii Katowic
IPN w Katowicach


Warsztaty w ICM

08.05.2013

8 maja 2013 r. odbyły się warsztaty pt. “Historycy cyfrowi”, zorganizowane przez Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego w Warszawie, w których brał udział mgr Piotr Solga. Warsztaty obejmowały szeroki zakres tematów z dziedziny humanistyki cyfrowej, takich jak: digitalizacja istniejących zasobów wiedzy, nowe metody prezentacji wyników badań, czy tworzenie elektronicznych repozytoriów naukowych.

Strona organizatora: icm.edu.pl
Komentarz podsumowujący: historiaimedia.org
Fragmenty materiałów warsztatowych:
[oqeygallery id=23]


Konferencja w Muzeum Śląska Opolskiego

07.05.2013

W ramach projektu realizowanego przez Muzeum Śląska Opolskiego wraz z Domem KonferencjaWspółpracy Polsko-Niemieckiej, w dniu 7 maja 2013 r., odbyła się konferencja naukowa nt. „Mniejszości narodowe na Górnym Śląsku w okresie międzywojennym”. Pierwszą jej część, poświęconą rejencji opolskiej, otworzył prof. dr hab. Marek Masnyk (Uniwersytet Opolski), referatem: Polska mniejszość narodowa na Śląsku Opolskim w świadomości narodowo-politycznej mieszkańców Rzeczpospolitej. Następnie głos zabrali pracownicy PIN – Instytutu Śląskiego: tematem wystąpienia dr. Macieja Borkowskiego byli: Żydzi w Opolu w latach 1918-1938. Od bycia elitą do początków zagłady, a dr Piotr Pałys przedstawił referat: Czesi w rejencji opolskiej w okresie międzywojennym. Tę część obrad moderowała dr Adriana Dawid (Uniwersytet Opolski).

Druga część konferencji odbyła się w formie panelu. W dyskusji ,poświęconej mniejszościom narodowym w województwie śląskim, udział wzięli: prof. dr hab. Ryszard Kaczmarek (Uniwersytet Śląski), dr Aleksandra Namysło (IPN Katowice), prof. dr hab. Krzysztof Nowak (Uniwersytet Śląski) oraz w charakterze moderatora, dr Sebastian Rosenbaum (IPN Katowice).

Pobierz: plakat ze spotkania oraz zaproszenie.


Pomoc w organizacji Ulicy Kultury

11-13.04.2013

PIN-Instytut Śląski pomógł stowarzyszeniu Opolski Projektor Animacji Kulturalnych w organizacji wydarzenia kulturalnego Ulica Kultury. Więcej informacji na stronach organizatora:

http://ulicakultury.opak.org.pl/

Podziękowania dla PIN-IŚ za pomoc w organizacji:


Konferencja w Lipsku

12-13.04.2013

Geisteswissenschaftliches Zentrum Geschichte und Kultur Ostmitteleuropa przy Uniwersytecie w Lipsku zorganizowało, w ramach międzynarodowego projektu „Usus aquarum“, konferencję poświęconą młynom wodnym oraz wykorzystaniu wody w średniowiecznej Europie. Przedsięwzięcie odbyło się w dniach 12 – 13 kwietnia 2013 r.
Uczestnikami byli w pracownicy PIN – Instytutu Śląskiego w Opolu, którzy wygłosili następujące referaty:
-prof. PIN – IŚ dr hab. Stanisława Sochacka – ”Nazwy młynów na Śląsku”; -dr Monika Choroś i mgr Łucja Jarczak – „Śląskie nazwy miejscowe i terenowe z członami Mühle/młyn”.

Więcej informacji na stronach organizatora: GWZO

[oqeygallery id=19]


Konferencja w Katowicach

11-12 marca 2013

W dniach 11-12 marca 2013 r. w Katowicach odbyła się konferencja naukowa pt. “Internowania. Deportacje, produktywizacja. Mieszkańcy Górnego Śląska w systemie obozowym GUPWI NKWD 1945-1956”. Została ona zorganizowana przez Instytut Pamięci Narodowej – Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Oddział w Katowicach oraz Institut für Ost-und Südosteuropaforschung Regensburg. Poświęcono ją przedstawieniu stanu wiedzy o sowieckim systemie obozowym dla ludności cywilnej oraz perspektywom badawczym dla tytułowego zagadnienia.
W trakcie konferencji odbyła się dyskusja panelowa o znaczeniu problemu deportacji do ZSRS w kontekście badań regionalnych, w której obok dr. Adama Dziuroka (IPN) i prof. dr. hab. Ryszarda Kaczmarka (Uniwersytet Śląski), wziął udział dr Bernard Linek.

[oqeygallery id=20]


Seminarium i konferencja RESEARCH 2013

18-19.02.2013

W dniach 18-19 lutego 2013 r. dyrektor Instytutu, dr inż. Katarzyna Widera oraz p.o. z-cy dyrektora ds. naukowych, dr Bernard Linek wzięli udział w krakowskiej konferencji i seminarium RESEARCH 2013. Zgodnie z informacjami na stronie organizatora,

(…) było to trzecie i zarazem ostatnie spotkanie dedykowane wyłącznie przedstawicielom władz jednostek naukowych. Seminarium miało na celu pobudzenie dyskusji nt. stopnia profesjonalizacji usług wsparcia badań w jednostkach naukowych oraz prezentację projektów rozwiązań wewnątrz-instytucjonalnych dedykowanych polskim instytucjom naukowo-badawczym.

Więcej informacji dostępnych na stronach:
Konferencja
Seminarium
oraz Materiały

proresearch

 


Informacja prasowa o nagrodzie im. Jana i Wojciecha Wawrzynków

15.02.2013

“Akademicka” – cotygodniowy dodatek do NTO informuje o konkursie organizowanym przez Instytut:

“Konkurs Instytutu Śląskiego. Do wzięcia 3 tysiące złotych”

informacja prasowa

 


ks. dr hab. Andrzej Hanich, prof. PIN – IŚ w “Dzień dobry TVN”

7.02.2013

Ksiądz profesor Andrzej Hanich wystąpił 7.02.2013 r. w telewizji TVN, prezentując swoją książkę kucharską Opolszczyzna w wielu smakach, skarby dziedzictwa kulinarnego.
Zachęcamy do zobaczenia nagrania.

 


Font Resize
Kontrast