Praktyki studenckie, staże i wolontariat w Instytucie Śląskim
Informacje ogólne
Na praktyki studenckie przyjmuje się osoby odbywające studia magisterskie lub licencjackie na kierunkach odpowiadających profilowi badawczemu Instytutu.
Na staże i wolontariat przyjmuje się absolwentki i absolwentów studiów magisterskich lub licencjackich z dyplomem ukończenia studiów na kierunkach odpowiadających profilowi badawczemu Instytutu, jak również osoby do pracy w bibliotece lub administracji Instytutu.
W zakresie płatnego programu stażowego Instytut przyjmuje osoby, które uzyskały na ten cel finansowanie w powiatowych urzędach pracy.
Wniosek o praktykę studencką, staż lub wolontariat
W celu uzyskania zgody na odbycie praktyki, stażu lub wolontariatu, kandydat składa wniosek zawierający list motywacyjny, CV oraz dokumenty potwierdzające wykształcenie (w przypadku praktyki studenckiej – wniosek z uczelni).
Zaproszenie na rozmowę wstępną kandydat otrzymuje drogą korespondencyjną. Oferty odrzucone zostają zniszczone.
Odbywanie praktyki studenckiej, stażu lub wolontariatu
Praktyka, staż i wolontariat odbywają się w godzinach pracy Instytutu. Wymiar godzin jest ustalany przez opiekuna powoływanego każdorazowo przez dyrekcję Instytutu.
Zadania do realizacji wyznacza opiekun.
Obecność w pracy dokumentowana jest podpisem na liście obecności.
Na korzystanie z materiałów naukowych stanowiących własność placówki każdorazowo zgody udziela dyrektor Instytutu na pisemny wniosek osoby zainteresowanej.
Na wniosek osoby zainteresowanej Instytut wydaje zaświadczenie o odbyciu praktyki, stażu lub wolontariatu podpisane przez opiekuna i dyrektora Instytutu.
Za prawidłową realizację programu praktyki studenckiej, stażu lub wolontariatu w wymiarze naukowym odpowiada zastępca dyrektora ds. naukowych, a w zakresie pracy administracyjnej i biblioteki – kierownicy odpowiednich komórek organizacyjnych.
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1782 – w Bierach na Śląsku Cieszyńskim urodził się Józef Bożek (zm. 21 października 1835 r. w Pradze), konstruktor, zegarmistrz, autor wynalazków, m.in.: precyzyjnego zegara dla Instytutu Astronomicznego, automatycznego warsztatu tkackiego, maszyny do szlifowania zwierciadeł oraz protezy rąk i nóg dla inwalidów wojennych, zbudował powóz z napędem parowym oraz łódź z parowym silnikiem
- 1837 – w Chełście k. Czarnkowa urodził się Józef Chociszewski (zm. 11 listopada 1914 r. w Gnieźnie), działacz narodowy, pisarz, wydawca kalendarzy i pism, m.in.: „Katolika”, „Piasta”, „Przeglądu Słowiańskiego”, redaktor „Gwiazdki Cieszyńskiej”, „Nadwiślanina”, „Przyjaciela Ludu”, „Staszica” i in., autor wielu książek, artykułów i utworów teatralnych
- 1973 – w Rybniku zmarł Jan Wyglenda (ur. 24 listopada 1894 r. w Brzeźnicy), działacz plebiscytowy, uczestnik powstań śląskich, kierownik Wydziału Wywiadu Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska, oficer Wojska Polskiego, starosta powiatowy w Lublińcu i Rybniku, członek Związku Powstańców Śląskich