Powołano Radę Młodzieżową przy Instytucie Śląskim w kadencji 2025-2027!
W dniu 15 grudnia odbyła się pierwsza sesja Rady Młodzieżowej przy Instytucie Śląskim w kadencji 2025-2027.
W skład obecnej kadencji Rady Młodzieżowej weszli Radni:
Bartosz Bednarski,
Stanisław Grzyb,
Hanna Hulbój,
Michalina Majcher,
Jakub Pampuch,
Marta Robak,
Małgorzata Szajda.
Koordynatorem Rady Młodzieżowej przy Instytucie Śląskim jest Joanna Siek.
Gratulujemy wszystkim Radnym!
Liczymy na owocną współpracę przy realizacji celów statutowych, z korzyścią dla młodych mieszkańców Śląska.
Fot. Katarzyna Rząsa.
Rada Młodzieżowa przy Instytucie Śląskim z siedzibą w Opolu
Rada Młodzieżowa to projekt mający na celu współpracę instytucji samorządowej, a w naszym przypadku instytucji kultury z młodzieżą, który zakłada partycypację obywatelską młodzieży i ma charakter konsultacyjny wobec Instytutu Śląskiego.
Celem działania Rady jest:
- działanie konsultacyjne w stosunku do Instytutu;
- zgłaszanie wniosków i opinii dotyczących bieżącej działalności Instytutu;
- aktywne uczestnictwo w projektach i programach realizowanych przez Instytut;
- rozpowszechnianie oraz promowanie wiedzy historycznej wśród młodzieży;
- podejmowanie działań na rzecz zaspokajania potrzeb edukacyjnych i oczekiwań młodzieży wobec instytucji kultury;
- promowanie aktywnego uczestnictwa młodzieży w życiu publicznym i kulturalnym,
- z uwzględnieniem środowisk lokalnych, a także krajowych i międzynarodowych;
- integracja i współpraca środowisk młodzieżowych;
- kształtowanie u rówieśników i w swoim środowisku świadomości historycznej oraz budowanie potrzeby kultywowania tradycji patriotycznych.
Rada realizuje swoje cele w szczególności poprzez:
- współpracę z Instytutem Śląskim;
- współpracę z samorządami uczniowskimi oraz organizacjami młodzieżowymi, wskazanymi przez Radę, a zaakceptowanymi przez Dyrektora Instytutu;
- organizowanie spotkań z przedstawicielami organizacji społecznych i instytucji kultury;
- proponowanie i współorganizowanie imprez kulturalnych (wystawy czasowe, koncerty, eventy, akcje i projekty artystyczne) oraz konkursów edukacyjnych;
- prowadzenie własnych projektów przy wsparciu Koordynatora.
Do uczestnictwa w Radzie zapraszamy młodzież klas VII-VIII szkoły podstawowej oraz wszystkich typów szkół ponadpodstawowych z terenu Województwa Opolskiego.
Prace Rady koordynuje i nadzoruje Koordynator Rady Młodzieżowej Joanna Siek (j.siek@instytutslaski.pl; +48 530 850 169)
Rada Młodzieżowa działa w oparciu o Regulamin Rady Młodzieżowej
OGŁOSZENIE OTWARTEGO NABORU DO RADY MŁODZIEŻOWEJ I KADENCJI 2025 R.
Wybory Kandydatów na Członków Rady Młodzieżowej:
Formularz zgłoszeniowy dla Kandydatów: WORD PDF
Lista poparcia dla Kandydata: WORD PDF
Przydatne linki:
https://www.gov.pl/web/dlamlodych/mlodziezowerady
https://www.mlodziezowarada.pl/
Projekty
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1764 – w Wielkim Taborze k. Oleśnicy urodził się Jan Samuel Richter (zm. 1839 r.), pastor i radca szkolny rejencji opolskiej, obrońca języka polskiego na Śląsku
- 1837 – w Miechowicach (obecnie część Bytomia) urodził się Norbert Bonczyk (zm. 18 lutego 1893 r. w Bytomiu), ksiądz katolicki, działacz narodowy na rzecz polskości Górnego Śląska, poeta, założyciel Towarzystwa Polsko-Katolickiego, członek Towarzystwa Literacko-Słowiańskiego oraz Towarzystwa Polskich Górnoślązaków, organizator Towarzystwa św. Alojzego, inicjator budowy kościołów pw. Świętej Trójcy i na wzgórzu św. Małgorzaty w Bytomiu, współorganizator związków robotniczych: Związku Wzajemnej Pomocy Robotników Górnośląskich i Towarzystwa Górnośląskich Przemysłowców
- 1869 – w Królewskiej Hucie, obecnie Chorzów, z inicjatywy Karola Miarki powstało Kasyno Katolickie
- 1945 – w Prószkowie zmarł Józef Kubis (ur. 19 marca 1874 r. w Proszowie k. Namysłowa), ksiądz, wieloletni proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu, prałat, inicjował budowę kościołów m.in.: w Opolu pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, w Luboszycach, Opolu-Szczepanowicach, Sławicach, Gosławicach i na Półwsi, rozbudował kościół św. Sebastiana w Opolu, dbał o rozwój Szpitala św. Wojciecha
- 1946 – w Jagniątkowie k. Jeleniej Góry zmarł Gerhart Hauptmann (ur. 15 listopada 1862 r. w Szczawnie-Zdroju), niemiecki dramaturg, pisarz, poeta, laureat literackiej Nagrody Nobla (1912)





























Kresowianie na Śląsku po 1945 r.
Interaktywna mapa miejsc pamięci
Serwis Opolskie Drogi do Wolności – kompendium wiedzy i powstaniach śląskich i plebiscycie na Górnym Śląsku


