
(Oprac. prof. Michał Lis)
Od 9 listopada 1998 r. przy ul. Barlickiego wznosi się obelisk upamiętniający zburzenie przez nazistów zbudowanej w latach 1895-1897 według projektu Felixa Henry’go opolskiej synagogi.
Inicjatywę idei pomnika prof. Michała Lisa reprezentującego Stowarzyszenie Instytut Śląski, poparli – dyrektor Państwowego Instytutu Naukowego – Instytutu Śląskiego prof. Wiesław Lesiuk oraz współpracujący z placówką dr Dieter Bach, dyrektor Akademii Ewangelickiej Muelheim an der Ruhr oraz samorządowe władze Opola. Stosowny fragment Psalmu 74 pt. „Nad gruzami świątyni” (wers 7a) wskazał opolski jezuita o. Wojciech Ziółek. Część informacyjna napisu ustalona została przez partnerów polskich i niemieckich, a następnie zaopiniowana i zatwierdzona przez Radę Miasta Opola uchwałą z 17 VI 1998 r. Tłumaczenia całego tekstu na pomniku na hebrajski dokonał kustosz oddziału Dzieje i Kultura Żydów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Eugeniusz Duda.

Bazaltowy cios na pomnik ofiarowały Graczewskie Zakłady ówczesnego Przedsiębiorstwa Wyrobów Skalnych, a transport do Opola zapewniła I Brzeska Brygada Saperów. Obelisk, pod który fundament wykonała firma LOBBE, a ogrodzenie i otoczenie „Zieleń Miejska, ma wysokość 237 cm i zróżnicowaną szerokość od 75 do 143 c, i waży ok. 4,5 t.
Kształt architektoniczno-plastyczny nadał pomnikowi, który osobiście poddał także konserwacji – opolski architekt, inż. Florian Jesionowski, który przejął także nadzór nad realizacją przyjętej formy upamiętnienia. Zaprojektowana przez niego tablica wykonana została w odlewni Zakładów Thyssena w Muelheim nad Rurą. Ma ona kształt macewy z Gwiazdą Dawida i tekstem w trzech językach – hebrajskim, polskim i niemieckim:
„NA PASTWĘ OGNIA
ŚWIĄTYNIĘ TWĄ WYDALI”
PS. 74, 7A
W TYM MIEJSCU STAŁA SYNAGOGA
SPALONA PRZEZ NAZISTÓW
W CZASIE KRYSZTAŁOWEJ NOCY 9 XI 1938
LUDZIE TEGO NIE ZAPOMNĄ
OPOLE 9 XI 1998
Odsłonięcia pomnika w obecności władz województwa opolskiego oraz władz miejskich Opola i Muelheim, dokonała attache ds. kultury Ambasady Izraela w Warszawie Sylwia Berlatski, a kadisz – żydowską modlitwę za zmarłych – odśpiewał kantor wrocławskiej gminy żydowskiej Henryk Traller. Miało to miejsce w pierwszym dniu obrad Colloquium Opole ’98 pt. 60 rocznica pogromu Żydów w Niemczech. Podczas uroczystości homilie wygłosili – biskup ewangelickiej diecezji Goerlitz Klaus Wollenweber i biskup diecezji opolskiej ks. prof. dr hab. Alfons Nossol. Oprawę muzyczną uroczystości zapewnił chór katedry opolskiej, której proboszczem był wówczas ks. dr Stefan Baldy.
Projekty
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1764 – w Wielkim Taborze k. Oleśnicy urodził się Jan Samuel Richter (zm. 1839 r.), pastor i radca szkolny rejencji opolskiej, obrońca języka polskiego na Śląsku
- 1837 – w Miechowicach (obecnie część Bytomia) urodził się Norbert Bonczyk (zm. 18 lutego 1893 r. w Bytomiu), ksiądz katolicki, działacz narodowy na rzecz polskości Górnego Śląska, poeta, założyciel Towarzystwa Polsko-Katolickiego, członek Towarzystwa Literacko-Słowiańskiego oraz Towarzystwa Polskich Górnoślązaków, organizator Towarzystwa św. Alojzego, inicjator budowy kościołów pw. Świętej Trójcy i na wzgórzu św. Małgorzaty w Bytomiu, współorganizator związków robotniczych: Związku Wzajemnej Pomocy Robotników Górnośląskich i Towarzystwa Górnośląskich Przemysłowców
- 1869 – w Królewskiej Hucie, obecnie Chorzów, z inicjatywy Karola Miarki powstało Kasyno Katolickie
- 1945 – w Prószkowie zmarł Józef Kubis (ur. 19 marca 1874 r. w Proszowie k. Namysłowa), ksiądz, wieloletni proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu, prałat, inicjował budowę kościołów m.in.: w Opolu pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, w Luboszycach, Opolu-Szczepanowicach, Sławicach, Gosławicach i na Półwsi, rozbudował kościół św. Sebastiana w Opolu, dbał o rozwój Szpitala św. Wojciecha
- 1946 – w Jagniątkowie k. Jeleniej Góry zmarł Gerhart Hauptmann (ur. 15 listopada 1862 r. w Szczawnie-Zdroju), niemiecki dramaturg, pisarz, poeta, laureat literackiej Nagrody Nobla (1912)
Kresowianie na Śląsku po 1945 r.
Interaktywna mapa miejsc pamięci
Serwis Opolskie Drogi do Wolności – kompendium wiedzy i powstaniach śląskich i plebiscycie na Górnym Śląsku


