Ta strona używa plików cookies w celu poprawy działania i komfortu użytkowania. Zakładamy, że godzisz się na to. W przeciwnym razie prosimy o zamknięcie strony, ponieważ nie jesteśmy w stanie zagwarantować jej funkcjonowania bez użycia plików cookies. Przeczytaj więcej na temat naszej polityki prywatności.

Gry online

Zagraj w klasyczne Asteroids bezpośrednio na naszej stronie!

Statkiem steruj przy pomocy strzałek i klawisza spacji na klawiaturze.


Znajdź i zaznacz nazwy geograficzne na Śląsku

(miejscowości, góry, rzeki czy jeziora)

 

Znajdź i zaznacz nazwy geograficzne na Śląsku (miejscowości, góry, rzeki czy jeziora).


Select Level:
{{ currentLevel.width }}x{{ currentLevel.height }}
{{cell.letter}}


Ułóż obrazek przedstawiający Powstańców 3. Pułku Piechoty im. gen. Jana Henryka Dąbrowskiego

 

Dowiedz się więcej!

Powstańcy 3. Pułku Piechoty im. gen. Jana Henryka Dąbrowskiego

Sformułowany został w katowickim obwodzie Polskiej Organizacji Wojskowej. Dowodził nim Rudolf Niemczyk. Pułk ten brał udział w III powstaniu śląskim m.in. w walkach o Katowice. Powołano go rozkazem dowództwa Grupy „Wschód” 10 maja 1921 r. Dnia 24 maja pułk przetransportowano koleją do Rudzińca w powiecie gliwickim, a następnie wysłano w rejon Góry Świętej Anny, gdzie włączył się w walkę razem z królewskohuckim Pułkiem Karola Gajdzika. Po zażartym boju, kiedy poszczególne miejscowości przechodziły z rąk do rąk, front został przełamany pod Zalesiem Śląskim. Pułk Rudolfa Niemczyka zmuszono do wycofania się, a następnie go zdemobilizowano.

Źródło: Encyklopedia powstań śląskich, zespół red. F. Hawranek i inni, Opole 1982, s. 203–204; Z. Janeczek, Poczet dowódców powstań śląskich 1919–1920–1921, Katowice 2009, s. 285–291.

Rudolf Niemczyk (1894–1964) – pseud. Stein. Przywódca Polskiej Organizacji Wojskowej, dowódca powstańczy. W czasie I wojny światowej walczył w armii niemieckiej. Po powrocie organizował Straż Obywatelską w powiecie katowickim i Polską Organizację Wojskową na Górnym Śląsku. Podczas I powstania śląskiego dowodził w rejonie Zawodzia, Szopienic i Janowa. W okresie II powstania był dowódcą baonu katowickiego, a w 1921 r., podczas III powstania był dowódcą baonu w rejonie Katowic, a następnie 3. Pułku Piechoty im. Jana Henryka Dąbrowskiego, z którym walczył w rejonie Góry Świętej Anny. W czasie II wojny światowej uczestniczył w kampanii wrześniowej, w latach 1942–1946 był oficerem Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Po wojnie wrócił do kraju.

Źródło: Encyklopedia powstań śląskich, zespół red. F. Hawranek i inni, Opole 1982, s. 328–329; Z. Janeczek, Poczet dowódców powstań śląskich 1919–1920–1921, Katowice 2009, s. 285–291.
Ilustracja: Powstańcy I kompanii I batalionu 3. Pułku Piechoty. Zdjęcie zrobione w maju 1921 r. przed salą koncertową w Parku Kościuszki w Katowicach. Zbiory Specjalne Instytutu Śląskiego, sygn. 0534 I

 


Rozwiąż krzyżówkę, aby dowiedzieć się jak się nazywał, kim był i jak wyglądał jeden z największych mieszkańców opolskiego ogrodu zoologicznego.

Koncepcja i przygotowanie:
Leokadia Drożdż, Piotr Solga
Font Resize
Kontrast