Zagraj w klasyczne Asteroids bezpośrednio na naszej stronie!
Statkiem steruj przy pomocy strzałek i klawisza spacji na klawiaturze.
Znajdź i zaznacz nazwy geograficzne na Śląsku
(miejscowości, góry, rzeki czy jeziora)
Znajdź i zaznacz nazwy geograficzne na Śląsku (miejscowości, góry, rzeki czy jeziora).
Ułóż obrazek przedstawiający Powstańców 3. Pułku Piechoty im. gen. Jana Henryka Dąbrowskiego
Dowiedz się więcej!
Powstańcy 3. Pułku Piechoty im. gen. Jana Henryka Dąbrowskiego
Sformułowany został w katowickim obwodzie Polskiej Organizacji Wojskowej. Dowodził nim Rudolf Niemczyk. Pułk ten brał udział w III powstaniu śląskim m.in. w walkach o Katowice. Powołano go rozkazem dowództwa Grupy „Wschód” 10 maja 1921 r. Dnia 24 maja pułk przetransportowano koleją do Rudzińca w powiecie gliwickim, a następnie wysłano w rejon Góry Świętej Anny, gdzie włączył się w walkę razem z królewskohuckim Pułkiem Karola Gajdzika. Po zażartym boju, kiedy poszczególne miejscowości przechodziły z rąk do rąk, front został przełamany pod Zalesiem Śląskim. Pułk Rudolfa Niemczyka zmuszono do wycofania się, a następnie go zdemobilizowano.
Źródło: Encyklopedia powstań śląskich, zespół red. F. Hawranek i inni, Opole 1982, s. 203–204; Z. Janeczek, Poczet dowódców powstań śląskich 1919–1920–1921, Katowice 2009, s. 285–291.
Rudolf Niemczyk (1894–1964) – pseud. Stein. Przywódca Polskiej Organizacji Wojskowej, dowódca powstańczy. W czasie I wojny światowej walczył w armii niemieckiej. Po powrocie organizował Straż Obywatelską w powiecie katowickim i Polską Organizację Wojskową na Górnym Śląsku. Podczas I powstania śląskiego dowodził w rejonie Zawodzia, Szopienic i Janowa. W okresie II powstania był dowódcą baonu katowickiego, a w 1921 r., podczas III powstania był dowódcą baonu w rejonie Katowic, a następnie 3. Pułku Piechoty im. Jana Henryka Dąbrowskiego, z którym walczył w rejonie Góry Świętej Anny. W czasie II wojny światowej uczestniczył w kampanii wrześniowej, w latach 1942–1946 był oficerem Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Po wojnie wrócił do kraju.
Źródło: Encyklopedia powstań śląskich, zespół red. F. Hawranek i inni, Opole 1982, s. 328–329; Z. Janeczek, Poczet dowódców powstań śląskich 1919–1920–1921, Katowice 2009, s. 285–291.
Ilustracja: Powstańcy I kompanii I batalionu 3. Pułku Piechoty. Zdjęcie zrobione w maju 1921 r. przed salą koncertową w Parku Kościuszki w Katowicach. Zbiory Specjalne Instytutu Śląskiego, sygn. 0534 I
Rozwiąż krzyżówkę, aby dowiedzieć się jak się nazywał, kim był i jak wyglądał jeden z największych mieszkańców opolskiego ogrodu zoologicznego.
Leokadia Drożdż, Piotr Solga