Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2023 Rokiem Aleksandry Piłsudskiej w uznaniu jej wybitnej działalności niepodległościowej i społecznej:

„31 marca 2023 roku przypada sześćdziesiąta rocznica śmierci Aleksandry Piłsudskiej – odznaczonej Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari za “męstwo i hart ducha wykazane w pracy niepodległościowej”, Złotym Krzyżem Zasługi czy Wielką Wstęgą Orderu Odrodzenia Polski działaczki niepodległościowej, członkini POW i PPS”.

Źródło ilustracji: https://www.sejm.gov.pl/sejm9.nsf/komunikat.xsp?documentId=498D146D0786F497C125898200426D8C dostęp z 15.12.2023

 

Poza przypomnieniem wybitnej postaci Aleksandry Piłsudskiej Instytut Śląski postanowił zwrócić uwagę na kobiety z terenu Śląska, żyjące w tym samym czasie co Aleksandra Piłsudska i zajmujące się tak jak Ona pracą społeczno – narodową.

 

W tym celu przygotowano cykl spotkań, adresowanych do szerokiego grona odbiorców – od osób dorosłych po młodzież i uczniów, podczas których pokazywane były odcinki serii filmowej „Śląskie kobiety w powstaniach i plebiscycie”, dotyczące pracy społecznej, narodowej i politycznej kobiet śląskich w okresie międzywojennym.

Ilustracją dla przedstawianych życiorysów była multimedialna wystawa pt. „Kobiety II RP”, pokazująca mniej znane zdjęcia wybranych kobiet z terenu całej Polski, w tym Śląska, zaangażowanych w różne rodzaje działalności społecznej, politycznej ale również artystycznej czy naukowej.

Dopełnieniem tych działań było wydanie okolicznościowych puzzli edukacyjnych.


Cały cykl filmów „Śląskie kobiety w powstaniach i plebiscycie” dostępny jest bezpłatnie w serwisie YouTube:

Odc. 1. Swoje czy obce. Kobiece stowarzyszenia na Górnym Śląsku

Odc. 2. W imieniu j. polskiego

Odc. 3. Polski Komisariat Plebiscytowy

Odc. 4. III Powstanie Śląskie

Odc. 5. Od Polskiego Sejmu Dzielnicowego do Powszechnej Wystawy Krajowej w Poznaniu


 

Powyższe wydarzenia odbywały się w siedzibie Instytutu Śląskiego, w Młodzieżowym Domu Kultury w Opolu, oraz różnych miejscach województwa opolskiego, m.in. w Bogacicy, Gogolinie, Brzegu, Namysłowie, Byczynie, Zagwiździu i Laskowicach. Dodatkowo, wraz z dr Joanną Lusek z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu prelekcję z pokazem filmów zaprezentowaliśmy w Muzeum Niepodległości w Warszawie.



Koordynatorem projektu z ramienia Instytutu Śląskiego jest Joanna Siek.