Zapraszamy na kolejne otwarte zebranie naukowe z cyklu Środy w Instytucie Śląskim, które odbędzie się 15 lutego 2023 r., o godz. 14.00 w sali 301 Instytutu Śląskiego.
Spotkanie będzie transmitowane na stronie facebookowej Instytutu Śląskiego.
Wykład pt. „Patroni ulic Opola” i „Opolscy Bohaterowie” – realizacja Stowarzyszenia Projekt Opolskie wygłoszą: Tomasz Kaliszan, dr Marek Mazurkiewicz oraz dr hab. Piotr Pałys, prof. IŚ.
Stowarzyszenie o nazwie „Projekt: Opolskie”, ma na celu przede wszystkim podejmowanie i prowadzenie działań na rzecz rozwoju województwa opolskiego i dolnośląskiego, ze szczególnym uwzględnieniem mieszkańców stolic Regionów – miasta Opola oraz miasta Wrocławia, w tym: zatrzymania postępującej depopulacji oraz inicjowanie działań propagujących ideę budowy na terenie województwa opolskiego i dolnośląskiego – opartego na zgodzie, współpracy i integracji wielu środowisk: społeczeństwa obywatelskiego.
Tomasz Kaliszan
Przewodniczący Stowarzyszenia „Projekt: Opolskie”, Absolwent Uniwersytetu Opolskiego oraz uczelni zagranicznych (Selcuk Universitesi – Turcja; oraz Irpień – Narodowy Uniwersytet Państwowej Służby Podatkowej Ukrainy). Wiedzę z zakresu zarządzania zdobył w Apsley Business School of London i w Wyższej Szkole Menadżerskiej w Warszawie. Tam uzyskał tytuł Executive master of business administration, co w połączeniu z doświadczeniem zawodowym przełożyło się na prawidłowe zarządzanie oraz planowanie. Zawodowo pracuje jako manager w bardzo dużej opolskiej firmie, która jest liderem w swojej branży w Europe środkowo – wschodniej.
Marek Mazurkiewicz
Doktor nauk społecznych w zakresie nauki o polityce, absolwent politologii Uniwersytetu Opolskiego, pracownik naukowy Instytutu Nauk Politycznych i Administracji UO i Państwowego Instytutu Naukowego – Instytutu Śląskiego w Opolu. W zakresie jego zainteresowań badawczych znajdują się zagadnienia dotyczące: powojennej wymiany ludności w Polsce i Niemczech, polskiej i niemieckiej pamięci zbiorowej, mniejszości narodowych i etnicznych w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem mniejszości niemieckiej na historycznym obszarze Górnego Śląska, bezpieczeństwa międzynarodowego, migracji powodowanej konfliktami, stosunków międzynarodowych w Europie w XX i XXI w., systemu politycznego RP, administracji publicznej w Polsce.
Piotr Pałys
Dr hab. Piotr Pałys – Pracownik naukowy Instytutu Śląskiego w Opolu, kierownik Zakładu Badań Śląskoznawczych. Swoje zainteresowania badawcze koncentruje wokół dziejów narodu serbołużyckiego, stosunków polsko-czeskich oraz historii Śląska. Autor rozpraw: Kłodzko, Racibórz i Głubczyce w stosunkach polsko–czechosłowackich w latach 1945–1947, Od inkorporacji do autonomii kulturalnej. Kontakty polsko-serbołużyckie w latach 1945-1950 (wspólnie z Leszkiem Kuberskim), Czechosłowackie roszczenia graniczne wobec Polski 1945-1947. Racibórz – Głubczyce – Kłodzko, Skupiska czeskie w Kłodzkiem, Raciborskiem, Głubczyckiem i Żytawskiem wobec planów zmiany granic państwowych po II wojnie światowej, Pomiędzy Polską a Niemcami. Konflikt górnośląski w raportach konsulatu czechosłowackiego w Opolu 1920–1922, Państwa słowiańskie wobec Łużyc w latach 1945–1948.
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1875 – otwarto jednotorową linię kolejową Kluczbork–Poznań
- 1935 – w Rybniku zmarł Paweł Kaizer (ur. 26 czerwca 1867 r. w Rudnie k. Gliwic), działacz narodowy i plebiscytowy, powstaniec, współorganizator towarzystwa „Eleusis” i Śląskiego Związku Samodzielnych Rzemieślników, działacz oświatowy, w III powstaniu śląskim walczył pod Górą św. Anny
- 1946 – w Zabrzu urodził się Jan Sawka (zm. 9 sierpnia 2012 r. w High Falls w USA), polski grafik, rysownik, malarz i architekt
- 1956 – Rada Państwa wydała dekret przywracający Katowicom pierwotną nazwę (od 10 marca 1953 do 20 grudnia 1956 r. miasto nosiło nazwę Stalinogród)
- 1965 – w Londynie zmarł Michał Grażyński (ur. 12 maja 1890 r. w Gdowie k. Myślenic), działacz niepodległościowy, polityczny i społeczny, powstaniec śląski, długoletni wojewoda śląski, w latach 1931–1939 i potem na emigracji naczelnik Związku Harcerstwa Polskiego, współorganizator Związku Naprawy Rzeczypospolitej, autor prac na temat powstań i harcerstwa, m.in.: Walka o Śląsk (1939), W walce o ideały harcerskie. Gawędy, przemówienia, artykuły (1939)