15 sierpnia 2018 na pl. Wolności w Opolu odbyły się obchody Święta Wojska Polskiego. Państwowy Instytut Naukowy – Instytut Śląski także zaznaczył swoją obecność. Wspólnie z opolską Delegaturą Instytutu Pamięci Narodowej prowadził jeden z czterech kiosków, w których uczestnicy rodzinnej gry rozwiązywali zagadki patriotyczne. W naszym punkcie wyzwanie polegało na złożeniu układanki “Polak Mały” z tekstem czterech zwrotek i refrenu hymnu państwowego RP. Wszystkie grupy wykazały się doskonałą znajomością Mazurka Dąbrowskiego, z nieocenionym udziałem najmłodszego pokolenia.
Przy okazji uczestnicy mogli zapoznać się z wybranymi pozycjami wydawniczymi PIN-IŚ oraz IPN-u i zakupili wiele pozycji, w tym publikacje dotyczące działań zbrojnych i dywersyjnych, historii harcerstwa, kwestii narodowych włącznie z dziejami Serbołużyczan, biografii wielkich Polaków w czasach wojen światowych – ale nie tylko. Interesowano się także gwarami śląskimi, burzliwą historią zakonów żeńskich na Śląsku, powodzią tysiąclecia, socjologicznym spojrzeniem na Opole, gospodarczo-społecznymi przemianami Austrii, a także 80-letnim dorobkiem samego Instytutu Śląskiego. Odwiedzający chętnie przyjmowali katalogi cenowe, rozmawiali z nami o ofercie wydawniczej i dzielili się swoimi cennymi sugestiami co do perspektyw jej rozwoju.
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1873 – w Sadzawce (obecnie część Siemianowic Śląskich) urodził się Wojciech Korfanty (zm. 17 sierpnia 1939 r. w Warszawie), polityk, poseł do Reichstagu oraz pruskiego Landtagu, komisarz plebiscytowy na Górnym Śląsku, dyktator III powstania śląskiego, poseł na Sejm RP, wicepremier w rządzie Wincentego Witosa, wydawca wraz z Janem Kowalczykiem pierwszego numeru „Górnoślązaka”, oraz „Polaka”, „Kuriera Śląskiego” „Rzeczpospolitej” i „Polonii”
- 1912 – w Ostaszkach urodził się Bogumił Wyszomirski (zm. 6 lutego 1959 r. w Opolu), prawnik, poeta, felietonista, żołnierz Armii Krajowej, radca prawny w Akademii Medycznej w Zabrzu oraz w Zakładach Azotowych w Kędzierzynie, członek Związku Literatów Polskich, redaktor rozgłośni Polskiego Radia w Opolu, pisał do „Głosów znad Odry”, „Śląska Literackiego”, „Trybuny Opolskiej”, „Kalendarza Opolskiego”, „Życia Literackiego”
- 1920 – założono Klub Piłkarski Ruch Chorzów
- 1971 – założono Klub Sportowy GKS Tychy