Na uboczu. Lamsdorf w czasie powstań śląskich i plebiscytu (1919-1921)
20,00 zł
Autor: Piotr Stanek
ISBN 978-83-7126-405-4
Oprawa miękka
Liczba stron 64
Description
Prezentowana publikacja opisuje mało znany okres funkcjonowania zespołu poligonowego w Łambinowicach (Lamsdorf) w okresie zmagań o Górny Śląsk po zakończeniu I wojny światowej. Obszar ten, pierwotnie przeznaczony na bazę treningową śląskich pułków armii pruskiej, a potem cesarskiej, stał się także dogodnym miejscem do przetrzymywania jeńców wojennych z wojen XIX i XX wieku. W opisywanym okresie także pełnił taką rolę – bazy wojskowej i obozu jenieckiego, a także miejsca, gdzie tymczasowo przebywali cywile, którzy po podziale Górnego Śląska musieli zdecydować, po której stronie nowej granicy chcą mieszkać.
Publikację uzupełniają ilustracje, obfita bibliografia, a także indeks nazwisk.
Publikacja została wydana przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych z siedzibą w Opolu/Łambinowicach przy współpracy z Instytutem Śląskim.
Additional information
Rok wydania |
---|
Projekty
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1860 – w Pszczynie zmarł Bernard Bogedain (ur. 11 listopada 1810 r. we Wróblinie, obecnie część Głogowa), ksiądz katolicki, radca szkolny w rejencji opolskiej, biskup sufragan wrocławski, zwolennik utrzymania języka polskiego w pracy duszpasterskiej na Śląsku
- 1981 – w Opolu zmarł Franciszek Hawranek (ur. 9 marca 1919 r. w Tychach), historyk, znawca dziejów Śląska, kierownik Zakładu Historii i wicedyrektor Instytutu Śląskiego w Opolu, wykładowca Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu, redaktor prac dokumentujących polskość Śląska, m.in. Twierdze polskości, Ludzie spod znaku Rodła czy Encyklopedia powstań śląskich