Wspomnienia, ks Augustyn Błażej Urban, SAC. Nie tylko sługa, ale przyjaciel Pana Boga…
1,05 zł
Autor/Redaktor:
Urban Augustyn Błażej
ISBN: 978-83-7126-250-0
Rok wydania: Opole 2009
Cena: 1.05 PLN
Liczba stron: 129
Uwagi: Tekst wybrała, do druku przygotowała, przedmową i przypisami opatrzyła Wanda Musialik
Opis
Urodzony w Chrościcach ks. Augustyn Błażej Urban spisał swoje wspomnienia w zamyśle wspierania swoim świadectwem procesu formacji kleryków pallotyńskich. Pochodził z rodziny gospodarskiej, której liczni członkowie również wstąpili do stanu duchownego. Kształcony w środowisku pallotynów w Polsce i za granicą, wykazywał się doskonałą znajomością języka polskiego. Początkowo został nauczycielem w Kietrzu, potem proboszczem w Czechach, skąd trafił do Branic w 1940 r., gdzie oprócz posługi duszpasterskiej pełnił także obowiązki dyrektora zakładu dla psychicznie chorych w najtrudniejszym czasie prześladowań niepełnosprawnych ze strony nazistów. Związał się także z takimi miejscowościami jak Boboluszki, Błyszczyki, Ząbkowice Śląskie czy Chełmno nad Wisłą. Powierzono mu m.in. funkcję dyrektora Szensztackiego Ruchu Apostolskiego w Polsce. Zmarł w 1989 r. We wspomnieniach zawarł żywy obraz przeżyć z dzieciństwa, nowicjatu, obu wojen światowych, kiedy to niejednokrotnie wskutek swej postawy sprzeciwu wobec hitlerowców mógł stracić życie, a także czasów powojennych.
Informacje dodatkowe
Rok wydania |
---|
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1873 – w Sadzawce (obecnie część Siemianowic Śląskich) urodził się Wojciech Korfanty (zm. 17 sierpnia 1939 r. w Warszawie), polityk, poseł do Reichstagu oraz pruskiego Landtagu, komisarz plebiscytowy na Górnym Śląsku, dyktator III powstania śląskiego, poseł na Sejm RP, wicepremier w rządzie Wincentego Witosa, wydawca wraz z Janem Kowalczykiem pierwszego numeru „Górnoślązaka”, oraz „Polaka”, „Kuriera Śląskiego” „Rzeczpospolitej” i „Polonii”
- 1912 – w Ostaszkach urodził się Bogumił Wyszomirski (zm. 6 lutego 1959 r. w Opolu), prawnik, poeta, felietonista, żołnierz Armii Krajowej, radca prawny w Akademii Medycznej w Zabrzu oraz w Zakładach Azotowych w Kędzierzynie, członek Związku Literatów Polskich, redaktor rozgłośni Polskiego Radia w Opolu, pisał do „Głosów znad Odry”, „Śląska Literackiego”, „Trybuny Opolskiej”, „Kalendarza Opolskiego”, „Życia Literackiego”
- 1920 – założono Klub Piłkarski Ruch Chorzów
- 1971 – założono Klub Sportowy GKS Tychy