Instytut Śląski w ramach Opolskiego Festiwalu Nauki przygotował warsztaty o tematyce śląskiej. Opolski Piknik Naukowy odbył się 7 maja 2022 r., a kolejne przedsięwzięcia festiwalowe są realizowane do końca czerwca br.
Konkurs dla młodzieży szkół podstawowych, Historyczne koło fortuny, dotyczący powstań śląskich odbył się 19 maja br. w ramach projektu Nauka w Centrum Solaris i cieszył się dużym zainteresowaniem, a młodzież chętnie odpowiadała na pytania. Zwycięscy Historycznego Koła fortuny otrzymali nagrody, nie zabrakło też upominków dla pozostałych uczestników spotkania.
Warsztaty przygotowały i zrealizowały Leokadia Drożdż (Instytut Śląski) oraz dr Magdalena Przysiężna-Pizarska (Uniwersytet Opolski).
Fot.L.Drożdz, A.Piekarczyk, M. Przysiężna-Pizarska
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1873 – w Sadzawce (obecnie część Siemianowic Śląskich) urodził się Wojciech Korfanty (zm. 17 sierpnia 1939 r. w Warszawie), polityk, poseł do Reichstagu oraz pruskiego Landtagu, komisarz plebiscytowy na Górnym Śląsku, dyktator III powstania śląskiego, poseł na Sejm RP, wicepremier w rządzie Wincentego Witosa, wydawca wraz z Janem Kowalczykiem pierwszego numeru „Górnoślązaka”, oraz „Polaka”, „Kuriera Śląskiego” „Rzeczpospolitej” i „Polonii”
- 1912 – w Ostaszkach urodził się Bogumił Wyszomirski (zm. 6 lutego 1959 r. w Opolu), prawnik, poeta, felietonista, żołnierz Armii Krajowej, radca prawny w Akademii Medycznej w Zabrzu oraz w Zakładach Azotowych w Kędzierzynie, członek Związku Literatów Polskich, redaktor rozgłośni Polskiego Radia w Opolu, pisał do „Głosów znad Odry”, „Śląska Literackiego”, „Trybuny Opolskiej”, „Kalendarza Opolskiego”, „Życia Literackiego”
- 1920 – założono Klub Piłkarski Ruch Chorzów
- 1971 – założono Klub Sportowy GKS Tychy