Stanisława Rosponda droga do Śląska
49,00 zł
Wybór i opracowanie: Stanisława Sochacka
ISBN 978-83-7126-413-9
Oprawa twarda
Liczba stron 148
Seria wydawnicza “Encyklopedia Wiedzy o Śląsku”
Sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Kategoria Seria Encyklopedia Wiedzy o Śląsku
Opis
Spis treści
Wprowadzenie (Stanisława Sochacka)
Stanisław Rospond, Zginęli na polu chwały
Stanisław Rospond, Droga do Śląska
Stanisław Rospond, Karty z kalendarza okupacyjnego i pookupacyjnego
Stanisław Rospond, Z Wrocławia do Opola jest tylko… 82 km
Aneks – Nazwiska wybitnych osobistości, polskich i światowych intelektualistów, na kartach wspomnień (wybór) (Natalia Sochacka)
Informacje dodatkowe
Rok wydania |
---|
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1893 - Bronisław Koraszewski (1864–1924), działacz narodowy i plebiscytowy na Śląsku Opolskim, założyciel „Gazety Opolskiej”, redaktor „Gazety Górnośląskiej” i „Głosu Ludu Górnośląskiego”, założył w Opolu chór męski „Lutnia”
- 1910 – w Błażowej Rzeszowskiej urodził się Władysław Początek (zm. 3 stycznia 1988 r. w Opolu), malarz, grafik, rysownik, w 1945 r. przybył do Opola, prezes opolskiego oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków (1955–1966), wspólnie z J. Stelmachem zaprojektował wystrój wnętrza Teatru 13 Rzędów w Opolu, tworzył grafiki, witraże, dekoracje sgraffitowe oraz malarstwo ścienne, m.in. w poczekalni opolskiego dworca czy w holu byłej restauracji „Festiwalowa”
- 1914 – w Chorzowie Starym urodził się Jan Macha (zm. 3 grudnia 1942 r. w Katowicach), ksiądz katolicki, członek Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Żywego Różańca, współzałożyciel tajnej organizacji konspiracyjnej Polska Organizacja Zbrojna, będąca częścią Polskich Sił Zbrojnych, komendant grupy akademickiej wraz z harcerzami, której nadano kryptonim „Konwalia”, aresztowany przez gestapo, skazany na karę śmierci przez ścięcie za zdradę stanu, wyrok wykonano w katowickim więzieniu
- 1995 – w Opolu zmarł Fryderyk Kremser (ur. 6 września 1930 r. w Bytomiu), artysta fotografik, wydawca pisma „Zeszyty Edukacji Kulturalnej / Joseph von Eichendorff Konversatorium”, w 1956 r. założył na Opolszczyźnie Związek Młodych Robotników, sekretarz Zarządu Wojewódzkiego PTTK na Opolszczyźnie, fotografował opolskie zabytki, pozostawił po sobie bezcenne pamiątki w postaci albumów i wystaw