Dnia 5 lipca br. w Instytucie Śląskim gościliśmy nauczycieli z różnych stron Polski w ramach Letniej Akademii przygotowanej przez Regionalne Centrum Rozwoju Edukacji w Opolu. Jest to instytucja, z którą nasza placówka współpracuje w kwestii doskonalenia nauczycieli już od dłuższego czasu.
Tym razem nasi goście mogli zaznajomić się z działalnością Instytutu Śląskiego. Zebranych przywitał dyrektor – dr Bartosz Kuświk.
Podczas spotkania uczestnicy zapoznali się z programem, który Instytut Śląski realizuje w ramach Sieci Ziem Zachodnich i Północnych. Jego założenia przedstawiła Leokadia Drożdż – kierownik Zakładu Edukacji i Promocji Dziedzictwa Śląska, która jest również koordynatorem regionalnym na Śląsk Opolski projektu „Ocalone Dziedzictwa. Regionalne Izby Pamięci Ziem Zachodnich i Północnych”. Dalszą część spotkania poprowadziła dr Magdalena Przysiężna-Pizarska, która przedstawiła genezę powstania wystawy „Chwycić za serce” pokazująca elementy życia codziennego i stroje ludowe na Śląsku Opolskim. Opowiedziała również o pasji z jaką właściciel przedstawionej kolekcji Tomasz Czorny skupuje, odnawia i przede wszystkim chroni dziedzictwo naszego regionu.
Podczas zwiedzania wystawy nauczyciele chętnie zadawali pytania i słychać było stwierdzenia: „U nas w domu też tak było” lub „Też takie sprzęty mieliśmy w domu”.
Niezmiernie miło nam było spotkać nauczycieli, którzy z wielką pasją podchodzą do swojego dziedzictwa.
Serdecznie dziękujemy paniom: dr Ewelinie Policińskiej i Izabeli Szczepańskiej z Regionalnego Centrum Rozwoju Edukacji za współpracę przy tej wizycie.
Projekty
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1893 – w Głogówku urodził się Rafał Urban (zm. 12 stycznia 1972 r. w Warszawie), pisarz, gawędziarz śląski, pierwszy prezes opolskiego oddziału Związku Literatów Polskich, publikował swoje utwory m.in. w: „Odrze”, „Poglądach”, „Panoramie”, „Miesięczniku Literackim”, „Przemianach”, „Głosach znad Odry”, „Życiu Literackim”, „Opolu”, „Polityce”, „Trybunie Opolskiej”, kalendarzach, almanachach i wydawnictwach zbiorowych, w 1982 r. Instytut Śląski w Opolu wydał pierwszą część Pism Rafała Urbana, a w 1990 r. ukazała się część druga
- 1921 – we Lwowie urodził się Juliusz Mariański (zm. 11 października 2006 r.), piłkarz, debiutował w zespole KS „Stadion” Lwów, w czasie wojny występował we lwowskich klubach: Lechii, Unii i Spartaku, po wojnie osiadł w Opolu, został zawodnikiem Odry Opole, w latach 1946–1948 kapitan zespołu, trener, członek Prezydium Zarządu Opolskiego Związku Piłki Nożnej i sekcji piłkarstwa terenowego Polskiego Związku Piłki Nożnej w Warszawie
- 1945 – w Łambinowicach odkryto masowe groby pomordowanych przez Niemców jeńców wojennych