Dnia 21 listopada 2023 r. odbył się IV Opolski Turniej Debat Oksfordzkich – poświęcony pamięci Wojciecha Korfantego organizowany przez Instytut Śląski we współpracy z Miejskim Centrum Wspomagania Edukacji w Opolu oraz Fundacją „Projekty Edukacyjne” z Poznania.
Uczestników turnieju przywitali: dr Bartosz Kuświk – dyrektor Instytutu Śląskiego, Jan Piosik – Prezes Fundacji „Projekty Edukacyjne” oraz Janusz Berdzik – wicedyrektor Miejskiego Centrum Wspomagania Edukacji w Opolu.
W turnieju wzięły udział 4 drużyny z województwa opolskiego. Drużyny reprezentowały następujące szkoły:
– Zespół Szkół Ogólnokształcących Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Kluczborku – opiekun Joanna Piłat;
– Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące w Głuchołazach – opiekun Iwona Jakóbczak;
– Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr I im. Mikołaja Kopernika w Opolu – opiekun Piotr Szafors;
– II Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Kędzierzynie-Koźlu – opiekun Marzanna Gądek-Radwanowska oraz jako widzowie drużyna rezerwowa z Publicznego Liceum nr III z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej-Curie w Opolu.
Drużyny mierzyły się z następującymi tezami:
- Wojciech Korfanty to jeden z zapomnianych Ojców Niepodległości.
- III powstanie śląskie z winy Wojciecha Korfantego nie osiągnęło maksimum tego co osiągnąć mogło.
- W kończącym się 2023 r. – Roku Wojciecha Korfantego – nie wykorzystana została szansa na popularyzację jego dokonań.
- Wojciech Korfanty to postać, która w małym zakresie jest obecna na kartach szkolnych podręczników historii w XXI wieku.
Zwyciężyła drużyna z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Kluczborku.
Drugie miejsce zajęła drużyna z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr I im. Mikołaja Kopernika w Opolu.
Na trzecim miejscu uplasowała się drużyna z Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego w Głuchołazach.
Najlepszym Mówcą IV Opolskiego Turnieju Debat Oksfordzkich okazała się Antonina Oślizło z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Kluczborku.
W IV Opolskim Turnieju Debat Oksfordzkich oraz w szkoleniach przygotowujących do debat wzięło udział 132 uczestników. Oceniało je znakomite jury, w skład którego wchodzili znawcy debat oksfordzkich z całej Polski.
Uczniowie w ramach tej debaty mieli okazję rozprawiać na różne tematy, co przyczyniło się do wzbogacenia ich zdolności retorycznych. Sztuka prowadzenia dyskusji, prezentowania argumentów, swobodnego wypowiadania się i przekonywania przeciwnika do swoich racji to zasadnicze cele debat.
Serdecznie wszystkim gratulujemy!
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1675 – w Brzegu zmarł książę legnicko-wołowsko-brzeski Jerzy Wilhelm (ur. 29 września 1660 r. w Oławie), ostatni męski przedstawiciel śląskiej linii Piastów, dobrze zapowiadające się rządy Jerzego Wilhelma przerwał nagły zgon księcia
- 1905 – w Gliwicach skazano 23 robotników na karę więzienia i grzywnę za prywatną naukę języka polskiego i śpiewanie polskich pieśni
- 1953 – w Siemianowicach Śląskich urodził się Jan Skrzek (zm. 29 stycznia 2015 r. w Katowicach), muzyk i kompozytor, identyfikował się z kulturą Górnego Śląska, poruszał w swojej twórczości problemy dnia codziennego mieszkańców tego regionu, ostatni jego album nosił tytuł „Kolory bluesa”, wydany w 2014 r.
- 1987 – z inicjatywy biskupa Alfonsa Nossola otwarto w Opolu Muzeum Diecezjalne, którego zadaniem jest gromadzenie powstałych przed wiekami obiektów sakralnych, ich ochrona i konserwacja, w placówce mieści się również Galeria Współczesnej Sztuki Sakralnej
- 1997 – w Katowicach zakończył się proces 24 zomowców biorących udział w pacyfikacji KWK „Wujek”, wszyscy oskarżeni zostali uniewinnieni
- 2000 – w Warszawie zmarł Maurycy Horn (ur. 16 listopada 1917 r. w Wiedniu), historyk, rektor Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu, dyrektor Instytutu Śląskiego w Opolu i Żydowskiego Instytutu Badawczego w Warszawie, członek Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka
- 2006 – w Rudzie Śląskiej w KWK „Halemba” w wyniku wybuchu pyłu węglowego zginęło 23 górników