W imieniu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej zapraszamy Państwa już po raz trzeci na wydarzenie promujące publikacje dotyczące Śląska przy filiżance kakauszali – oryginalnego naparu z łusek owoców kakaowca.
X edycja Śląskiego Festu już trwa – odbywają się liczne spotkania autorskie i konkurs im. N. Bonczyka. Wykład naszego przedstawiciela, p. Krzysztofa Steckiego, zaplanowany jest na tę środę, 16 października 2024 r., godz. 12:40. Tytuł wystąpienia: Instytut na Kresach, Kresy w Instytucie, czyli nowe (stare) badania Instytutu Śląskiego.
Miejsce jest równie wyjątkowe jak formuła wydarzenia: Stacja Biblioteka to pięknie odnowiony i nowocześnie wyposażony gmach XIX-wiecznego industrialnego dworca (ul. Dworcowa 33, Ruda Śląska), w którym mieści się biblioteka posiadająca w swych zbiorach silesiaca.
Nasze stoisko z książkami i czasopismami będzie można odwiedzić dopiero 16 października 2024 r., w godzinach 12:00-18:00. W tym dniu księgarnia stacjonarna Instytutu Śląskiego w Opolu będzie nieczynna.
Oto strona wydarzenia: KakauSzale
Projekty
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1897 – w Katowicach urodził się Henryk Grzondziel (zm. 24 maja 1968 r. w Grudzicach, obecnie część Opola), biskup sufragan gnieźnieński i sufragan opolski, profesor Seminarium Duchownego we Wrocławiu
- 1910 – w Budapeszcie zmarł Adam Sikora (ur. 21 grudnia 1846 r. w Żukowie Górnym na Zaolziu), polski działacz społeczny, filantrop
- 1944 – w Moskwie podpisano porozumienie między Polskim Komitetem Wyzwolenia Narodowego (PKWN) a rządem ZSRR o polsko-radzieckiej granicy państwowej, w zamian za zgodę PKWN-u na ustalenie polskiej granicy wschodniej w oparciu o linię Curzona, rząd radziecki zobowiązał się do popierania na forum międzynarodowym praw Polski do granicy na Odrze i Nysie Łużyckiej
- 1953 – w Opolu zmarł Stanisław Wasylewski (ur. 18 grudnia 1885 r. w Stanisławowie), dziennikarz, eseista, krytyk literacki, tłumacz, autor m.in.: Na Śląsku Opolskim (1937), Legendy i baśnie śląskie (1947)