Członkowie Pracowni Badań nad Podręcznikami Historii działającej w Instytucie Śląskim byli współorganizatorami sesji popularnonaukowej „Historia w krzywym zwierciadle. Karykatura i satyra w szkolnej edukacji historycznej”, która odbyła się w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Kluczborku. Wzięła w niej udział również młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Społecznego Towarzystwa Oświatowego również w Kluczborku.
Sesję otworzyła Joanna Piłat, wicedyrektor ZSO w Kluczborku, w spotkaniu uczestniczyła również Beata Bednarska, dyrektor ZSO STO w Kluczborku oraz nauczyciele z obu liceów.
W ramach wystąpień na sesji o powstaniu i działalności Pracowni Badań nad Podręcznikami Historii opowiedziała Leokadia Drożdż. Natomiast dr Dariusz Gołębiowski przypomniał zebranym jakie tematy z historii dotyczące 1989 r. były poruszane na maturze w poprzednich latach, z kolei dr Karolina Biedka, powiedziała uczniom co to jest karykatura i na jakie elementy należy zwracać uwagę, następnie wspólnie z młodzieżą omówiła jej znaczenie na konkretnych przykładach. Satyrą zajął się dr hab. Marek Białokur, prof. UO, podczas jego wystąpienia uczniowie trafnie odgadywali treści zawarte w rysunkach satyrycznych.
Sesja popularnonaukowa była połączona z promocją publikacji realizowanych w Pracowni Badań nad Podręcznikami Historii: „Rok Wincentego Witosa. Historia–Polityka–Edukacja” oraz „1989. Rok przełomu. Historia–Polityka–Edukacja”. Publikacje można nabyć w Instytucie Śląskim lub zamówić na stronie Wydawnictwa IŚ.
Gospodarzem spotkania był ZSO w Kluczborku – Szkoła Partnerska Instytutu Śląskiego.
Przygotowała: Leokadia Drożdż; fot. Karolina Biedka, Leokadia Drożdż, Dariusz Gołębiowski
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1692 – w Komorowie k. Sycowa urodził się Jerzy Szlag (zm. 11 grudnia 1764 r. we Wrocławiu), pastor luterański, wydawca, tłumacz, rektor Miejskiej Szkoły Polskiej we Wrocławiu, działał na rzecz języka polskiego i kultury polskiej
- 1920 – w Chorzowie Starym urodził się Kazimierz Smoleń (zm. 27 stycznia 2012 r. w Oświęcimiu), prawnik, więzień KL Auschwitz i Mauthausen, w obozie był pisarzem, członek Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, główny twórca i dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu