W dniu 22 stycznia 2025 przypadła 80. rocznica śmierci Jana Skali – serbołużyckiego działacza narodowego, dziennikarza i pisarza, działacza Związku Polaków w Niemczech i przyjaciela Polaków.
Z tej okazji dr Agnieszka Misiurska i prof. Piotr Pałys wzięli udział w obchodach upamiętniających Jana Skalę. Pod pomnikiem Jana Skali w Namysłowie w towarzystwie władz miejskich i przedstawicieli instytucji kultury oraz młodzieży złożyli kwiaty, a następnie w Izbie Regionalnej wzięli udział w sesji popularnonaukowej poświęconej Janowi Skali. Dr Misiurska opowiedziała o historii, działalności i perspektywach Instytutu Śląskiego, a prof. Pałys wykładem „Co powinniśmy wiedzieć o Janie Skali?” przybliżył postać tego działacza i literata, szczególnie związanego w ostatnich miesiącach życia z ziemią namysłowską. Następnie pracownicy Instytutu udali się do gminy Domaszowice, gdzie w towarzystwie władz gminnych oraz młodzieży szkolnej i nauczycieli zapalili znicz na grobie Jana Skali na cmentarzu we Włochach.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji:
80. rocznica śmierci Jana Skali
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1588 – wojska polskie pod wodzą hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego rozgromiły pod Byczyną austriackie wojska arcyksięcia Maksymiliana III Habsburga, pretendenta do polskiej korony
- 1848 – w Końskiej (obecnie część Trzyńca) na Zaolziu, urodził się Jan Kubisz (zm. 25 marca 1929 r. w Gnojniku), nauczyciel, poeta, pamiętnikarz, działacz narodowy na Śląsku Cieszyńskim, działacz społeczny Czytelni Ludowej w Cieszynie, Towarzystwa Ewangelickiego Oświaty Ludowej i Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego, autor wiersza Do Olzy, znanego bardziej pod tytułem Płyniesz Olzo, który stał się hymnem Śląska Cieszyńskiego oraz pieśni Ojcowski dom, drukował w „Gwiazdce Cieszyńskiej” i „Przyjacielu Ludu”, autor Pamiętnika starego nauczyciela (1928)
- 1945 – Armia Czerwona zajęła Gliwice, Oleśnicę i prawobrzeżną część Opola