Pięć lat temu ruch “Solidarności” w województwie Opolskim doczekał się unikalnej, trzytomowej publikacji Zbigniewa Bereszyńskiego, która wkrótce potem ukazała się ponownie w wersji uzupełnionej o najnowsze wydarzenia i perspektywy. Żaden inny region nie może się poszczycić porównywalnym objętościowo i koncepcyjnie kompendium wiedzy o czasach i ludziach owego przełomu politycznego, gospodarczego i społecznego. Po wydaniu tej pozycji księgarnia Instytutu Śląskiego przeżywała istne oblężenie. Historycy, politolodzy, kulturoznawcy, antropolodzy, dziennikarze, a także sami działacze solidarnościowi i ich krewni rezerwowali na swoich półkach miejsce na ponad siedmiokilogramowy album pełen wiedzy, wizualnych dowodów i wspomnień. Warto wiedzieć, że publikację tę wciąż można nabyć w naszej księgarni, także na odległość – poprzez sklep internetowy, e-mail, telefon.

Recenzenci – ks. prof. Andrzej Hanich i prof. Grzegorz Strauchold – podkreślali nowatorstwo formy, która bogatemu materiałowi ikonograficznemu (pochodzącemu z bardzo zróżnicowanych źródeł, zinstytucjonalizowanych i prywatnych) za pomocą krótkich opisów nadała niespotykane dotąd walory poznawcze, szczególnie cenne dla młodego pokolenia, najchętniej czerpiącego wiedzę ze źródeł wizualnych. Osnowa tekstu przyrównana została metaforycznie do pnia i gałęzi, a materiał graficzny – do liści. Jako kolejną zaletę wskazano fakt, że autor odniósł się do wszelkich warstw społecznych i sfer życia oraz należycie udokumentował odwagę zwykłych obywateli, którzy bez odgórnego wsparcia i pomni ryzyka rzucali wyzwanie systemowi – między innymi to uzasadnia użycie w tytule słowa “rewolucja”. Za istotną cechę wyróżniającą recenzenci uznali to, iż książka ta spełnia jednocześnie wymogi publikacji naukowej, popularnonaukowej i albumowej, a nawet przewodnika po miejscach czy obiektach związanych z kluczowymi wydarzeniami, “wywołując je ze społecznej niepamięci”.

Pierwsze wydanie dofinansowano ze środków Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Śląska Opolskiego. W opracowanie publikacji zaangażowane było także solidarnościowe wydawnictwo Solpress w Opolu.

Rewolucja “Solidarności” w województwie opolskim 1980-1990. Historia ilustrowana regionu w czasach przełomu. Tom 1-3, wydanie 2 poprawione i uzupełnione