Opis
ARTYKUŁY: Anna Chwist, Na spotkanie wartości Parku Krajobrazowego Góra św. Anny; Józef Makowiecki, Krzysztof Badora, Walory przyrodniczo-krajobrazowe projektowanego Stobrawskiego Parku Krajobrazowego; Tomasz Kamusella, Język a Śląsk Opolski w kontekście integracji europejskiej; Stefan Ziarko, Edmund Jan Osmańczyk – w dziesiątą rocznicę śmierci. MATERIAŁY: Henryk Czech, Tradycja w procesie modernizacji – szanse i zagrożenia Śląska Opolskiego; Dariusz Dzionek, Szybkie przewozy pasażerskie na Śląsku w latach 1936-1939 i obecnie; Teresa Sołdra-Gwiżdż, Napięcia społeczne w sytuacji reformy edukacji; Ludwik Uryga, Stary cmentarz wojskowy w Łambinowicach (groby niejenieckie). ARCHIWUM: Początki polskiej administracji na górnej Odrze w świetle dokumentów (część 2), Wybór, wstęp, oprac. i tłum. Marek Zawadka; Piotr Jerzy Badura, SI, Wanda Musialik, Jezuici na Śląsku. Uwagi do listu z sierpnia 1945 r. SPRAWOZDANIA. RECENZJE I OMÓWIENIA. ZAPISKI BIBLIOGRAFICZNE. KALENDARIUM. DOKUMENTACJA NIEMIECKA
Informacje dodatkowe
Rok wydania |
---|
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1873 – w Sadzawce (obecnie część Siemianowic Śląskich) urodził się Wojciech Korfanty (zm. 17 sierpnia 1939 r. w Warszawie), polityk, poseł do Reichstagu oraz pruskiego Landtagu, komisarz plebiscytowy na Górnym Śląsku, dyktator III powstania śląskiego, poseł na Sejm RP, wicepremier w rządzie Wincentego Witosa, wydawca wraz z Janem Kowalczykiem pierwszego numeru „Górnoślązaka”, oraz „Polaka”, „Kuriera Śląskiego” „Rzeczpospolitej” i „Polonii”
- 1912 – w Ostaszkach urodził się Bogumił Wyszomirski (zm. 6 lutego 1959 r. w Opolu), prawnik, poeta, felietonista, żołnierz Armii Krajowej, radca prawny w Akademii Medycznej w Zabrzu oraz w Zakładach Azotowych w Kędzierzynie, członek Związku Literatów Polskich, redaktor rozgłośni Polskiego Radia w Opolu, pisał do „Głosów znad Odry”, „Śląska Literackiego”, „Trybuny Opolskiej”, „Kalendarza Opolskiego”, „Życia Literackiego”
- 1920 – założono Klub Piłkarski Ruch Chorzów
- 1971 – założono Klub Sportowy GKS Tychy