Nakład wyczerpany
Opis
ARTYKUŁY: Ryszard Techman, Marek Zawadka, Administracja radziecka na Odrze w latach 1945-1946; Edmund Nowak, Obóz Pracy w Wojciechowie (1945-1946); MATERIAŁY: Anna Pawlikowska-Piechotka, Dolnośląskie i opolskie zabytki na rynku nieruchomości; Urszula Zajączkowska, Muzea województwa opolskiego w latach 1945-2000; Bożena Chodorowska, Kościół św. Józefa w Baborowie; Krzysztof Pawlik, Zapomniany dzwon klasztoru Bożogrobców w Nysie; Paweł Szymkowicz, Ucieczki ludności żydowskiej przez granicę polsko-czechosłowacką na odcinku powiatu nyskiego w 1946 r.; ARCHIWUM: Włodzimierz Kaczorowski, Roman Sękowski, Polskie koligacje Oppersdorfów; SPRAWOZDANIA. RECENZJE I OMÓWIENIA. ZAPISKI BIBLIOGRAFICZNE. KALENDARIUM. DOKUMENTACJA NIEMIECKA
Informacje dodatkowe
Rok wydania |
---|
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1873 – w Sadzawce (obecnie część Siemianowic Śląskich) urodził się Wojciech Korfanty (zm. 17 sierpnia 1939 r. w Warszawie), polityk, poseł do Reichstagu oraz pruskiego Landtagu, komisarz plebiscytowy na Górnym Śląsku, dyktator III powstania śląskiego, poseł na Sejm RP, wicepremier w rządzie Wincentego Witosa, wydawca wraz z Janem Kowalczykiem pierwszego numeru „Górnoślązaka”, oraz „Polaka”, „Kuriera Śląskiego” „Rzeczpospolitej” i „Polonii”
- 1912 – w Ostaszkach urodził się Bogumił Wyszomirski (zm. 6 lutego 1959 r. w Opolu), prawnik, poeta, felietonista, żołnierz Armii Krajowej, radca prawny w Akademii Medycznej w Zabrzu oraz w Zakładach Azotowych w Kędzierzynie, członek Związku Literatów Polskich, redaktor rozgłośni Polskiego Radia w Opolu, pisał do „Głosów znad Odry”, „Śląska Literackiego”, „Trybuny Opolskiej”, „Kalendarza Opolskiego”, „Życia Literackiego”
- 1920 – założono Klub Piłkarski Ruch Chorzów
- 1971 – założono Klub Sportowy GKS Tychy