Zapraszamy na międzynarodową konferencję z cyklu “Colloquium Opole”, która odbędzie się w dniach 12-14 listopada w Opolu. Tegorocznym tematem będzie “Totalitaryzm i pamiętanie. Śląskie doświadczenia i ślady nazizmu oraz komunizmu”.
Wśród zaproszonych gości znajdują się między innymi Prezes Instytutu Pamięci Narodowej – dr Łukasz Kamiński, prof. Dieter Bingen z Deutsches Polen Institut w Darmstadt, prof. Krzysztof Ruchniewicz z Centrum Willy Brandta we Wrocławiu i prof. Zdeněk Jirásek z Uniwersytetu Śląskiego w Opawie.
Pobierz:
Program konferencji (PL)
Konferenzprogramm (DE)
Plakat z programem (PL)
Więcej informacji o tegorocznym Colloquium Opole w dziale Konferencje.
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1873 – w Sadzawce (obecnie część Siemianowic Śląskich) urodził się Wojciech Korfanty (zm. 17 sierpnia 1939 r. w Warszawie), polityk, poseł do Reichstagu oraz pruskiego Landtagu, komisarz plebiscytowy na Górnym Śląsku, dyktator III powstania śląskiego, poseł na Sejm RP, wicepremier w rządzie Wincentego Witosa, wydawca wraz z Janem Kowalczykiem pierwszego numeru „Górnoślązaka”, oraz „Polaka”, „Kuriera Śląskiego” „Rzeczpospolitej” i „Polonii”
- 1912 – w Ostaszkach urodził się Bogumił Wyszomirski (zm. 6 lutego 1959 r. w Opolu), prawnik, poeta, felietonista, żołnierz Armii Krajowej, radca prawny w Akademii Medycznej w Zabrzu oraz w Zakładach Azotowych w Kędzierzynie, członek Związku Literatów Polskich, redaktor rozgłośni Polskiego Radia w Opolu, pisał do „Głosów znad Odry”, „Śląska Literackiego”, „Trybuny Opolskiej”, „Kalendarza Opolskiego”, „Życia Literackiego”
- 1920 – założono Klub Piłkarski Ruch Chorzów
- 1971 – założono Klub Sportowy GKS Tychy