W imieniu Organizatora zachęcamy do udziału:
Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach zaprasza do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej pod tytułem:
Więcej niż partia. PZPR a polityka, gospodarka i społeczeństwo 1948–1990
Katowice, 15-16 października 2015 r.
Polska Zjednoczona Partia Robotnicza była czymś więcej, niż tylko organizacją sprawującą władzę polityczną. Zakres jej działań i wpływ na funkcjonowanie państwa, społeczeństwa i gospodarki w czasach PRL był znacznie większy, niż wynikało to regulacji prawnych, w tym konstytucji. Do końca swojego istnienia zachowała charakter hegemonicznej partii państwowej, która sprawowała bezpośrednią władzę lub przynajmniej kontrolę nad większością sfer życia polityczno-społecznego, a dzięki systemowi nomenklatury zarządzała gospodarką i życiem społecznym. Podporządkowała sobie administrację, tworząc jednocześnie szereg własnych struktur, które dublowały instytucje państwowe i zarządzały wszystkimi aspektami funkcjonowania państwa, od samych szczytów władzy, po najmniejsze zakłady pracy.
Organizatorzy konferencji postanowili podjąć próbę rekonstrukcji mechanizmów funkcjonowania PZPR, jej wpływu na administrację, gospodarkę i społeczeństwo, przede wszystkim w wymiarze lokalnym, ze szczególnym uwzględnieniem Górnego Śląska i przez analogię dużych aglomeracji miejskich i ośrodków przemysłowych.
Chcemy by podczas obrad skoncentrować się na następujących kwestiach:
- PZPR w systemie władzy lokalnej.
- Struktury centralne i terenowe – zakres podległości.
- PZPR a działalność administracji publicznej.
- PZPR a gospodarka.
- System nomenklatury.
- PZPR a partie satelickie i organizacje społeczne.
- PZPR wobec Kościoła i religii.
- Propaganda i obrzędowość partyjna.
- PZPR jako nadzorca i mecenas kultury.
- PZPR a media.
Konferencja wpisuję się w program obchodów 15-lecia istnienia Instytutu Pamięci Narodowej. Do udziału zapraszamy także osoby nie będące uczestnikami Centralnego Projektu Badawczego „Struktury i działalność Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej”.
Zainteresowanych uczestnictwem w konferencji prosimy przesłanie do 30 maja 2015 r. wypełnionego formularza zgłoszeniowego, wraz z abstraktem, drogą elektroniczną lub tradycyjną na adres:
poczta elektroniczna: boguslaw.tracz@ipn.gov.pl
poczta tradycyjna: dr Bogusław Tracz
Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Katowicach,
ul. Józefowska 102, 40–145 Katowice
Program konferencji zostanie ogłoszony do 30 czerwca 2015 r.
Nie pobieramy opłaty konferencyjnej. Osobom spoza województwa śląskiego zapewniamy nocleg i wyżywienie. W razie pytań prosimy o kontakt e-mail: boguslaw.tracz@ipn.gov.pl lub telefoniczny, nr tel. 32 207 03 27
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1929 – w Cieszynie zmarł Józef Londzin (ur. 3 lutego 1862 r. w Zabrzegu k. Czechowic-Dziedzic), ksiądz katolicki, działacz społeczny i polityczny, historyk, redaktor „Gwiazdki Cieszyńskiej”, przewodniczący Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego, poseł na Sejm RP (1919–1928), burmistrz Cieszyna, senator RP II kadencji
- 1939 – w Berlinie zmarł Bolesław Domański (ur. 14 stycznia 1872 r. w Przytarni k. Chojnic), ksiądz katolicki, doktor filozofii, prezes Związku Polaków w Niemczech (1933–1939), ukoronowaniem jego działalności było zorganizowanie w Berlinie 6 marca 1938 r. I Kongresu Związku Polaków w Niemczech, który odbył się w Theater des Volkes, gdzie w przemówieniu inauguracyjnym przedstawił słynne „Pięć Prawd Polaków”