Call for papers
„Studia Śląskie” 2015, tom 77
(dodatkowy temat wiodący)
W związku z możliwością opublikowania niektórych materiałów z III Kongresu Politologii pt. „Odsłony Polityki” redakcja „Studiów Śląskich” informuje zainteresowanych autorów, że przewiduje dodatkowy temat wiodący tomu 77 pisma. Dział ten będzie nosił tytuł: Problematyka etniczna i regionalna w polityce polskiej po 1989 roku. Pamięć historyczna a polityka. Koncentrować się będzie – z jednej strony – na relacjach między pamięcią historyczną a polityką narodowościową i tożsamością narodową. Zagadnienie to zostanie przedstawione na wybranych przykładach. Po drugie przeanalizowane zostaną wybrane zagadnienia polityki polskiej wobec mniejszości narodowych po 1989 roku.
Część ta powstaje we współpracy z Zakładem Studiów nad Niemcami Instytutu Studiów Politycznych PAN, Wydziałem Politologii Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej oraz Państwową Wyższą Szkołą Zawodową im. Szymona Szymonowica w Zamościu.
Do publikowania tekstów w nim zapraszamy przede wszystkim politologów, historyków i socjologów badających zbliżone zjawiska.
Zainteresowanych opublikowaniem tekstów w tomie 77 prosimy o nadsyłanie ich na adres redakcji do 31.10.2015 r.
„Studia Śląskie” to czasopismo naukowe PIN-Instytut Śląskiego w Opolu, które w 2014 r. na liście czasopism punktowanych MNiSW posiadało 6 punktów. Więcej informacji o czasopiśmie i wymogach redakcyjnych można znaleźć na stronie internetowej: https://instytutslaski.pl/studia-slaskie/
Projekty
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1851 – w Bytomiu Karol Kosicki (1788–1863) wydał pierwszy numer „Poradnika dla Ludu Górnośląskiego”
- 1868 – w drukarni Teodora Heneczka (1817–1888) w Piekarach Śląskich ukazał się pierw¬szy numer „Zwiastuna Górnośląskiego”
- 1920 – oddziały brytyjskie, francuskie i włoskie obsadziły tereny plebiscytowe na Górnym Śląsku
- 1923 – w Bytomiu w KWK „Heinitz” (od 1945 r. KWK „Rozbark”) w wyniku wybuchu metanu zginęło 145 górników, w 1925 r. na miejscu zbiorowej mogiły odsłonięto pomnik z nazwiskami wszystkich ofiar katastrofy
- 1937 – w Marcinkowicach k. Nowego Sącza zmarł Alfons Zgrzebniok (ur. 16 sierpnia 1891 r. w Dziergowicach), nauczyciel, dowódca powstańczy, komendant główny Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska, działacz samorządowy i polityczny, współzałożyciel Związku Powstańców Śląskich, pochowany w Rybniku w Kwaterze Dowódców Powstań Śląskich
- 1945 – Armia Czerwona zajęła Kędzierzyn i Kłodnicę, dokonały tego oddziały 21. Armii 1. Samodzielnego Korpusu Kawalerii Gwardii I Frontu Ukraińskiego, którym w parku miejskim wzniesiono pomnik Wdzięczności, zburzony w 1991 r.
- 1998 – w Katowicach zmarł Karol Stryja (ur. 2 lutego 1915 r. w Cieszynie), profesor i pedagog, dyrygent Chóru „Echo” w Łaziskach Górnych, pracował w Filharmonii Śląskiej, inicjator Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach
Rok 1945 na Śląsku
Kresowianie na Śląsku po 1945 r.
Interaktywna mapa miejsc pamięci
Serwis Opolskie Drogi do Wolności – kompendium wiedzy i powstaniach śląskich i plebiscycie na Górnym Śląsku


