W imieniu organizatorów zapraszamy na spotkanie promocyjne wokół najnowszego numeru półrocznika IPN Katowice „CzasyPismo” (nr 7/2015) oraz „Leksykonu mitów, symboli i bohaterów Górnego Śląska XIX-XX wieku” – „Między popularyzacją badań a badawczą innowacyjnością”.
Jak badać i opisywać przeszłość Górnego Śląska i jego mieszkańców? I jaką przeszłość? Które jej wątki są najważniejsze? Czy dotychczasowa historiografia regionalna staje na wysokości zadania? Spotykamy się, by podyskutować o tych i nie tylko tych sprawach, a spotkaniu towarzyszą:
– prezentacja najnowszego numeru „CzasyPisma” (nr 7).
– wykład Piotra Fuglewicza, który – tak jak w ostatnim „CzasyPiśmie” – zrekapituluje półwiecze informatyki na Górnym Śląsku.
– prezentacja projektów fotograficznych Grupy „KARBON”, stale obecnej w „CzasyPiśmie”, których obiektem jest industrialny krajobraz naszego regionu.
– dyskusja z Bernardem Linkiem wokół oryginalnego i innowacyjnego projektu – prac zbiorowej „Leksykonu mitów, symboli i bohaterów Górnego Śląska XIX-XX wieku”, „pierwszego przewodnika po świecie górnośląskiej wyobraźni”, jak prezentują wydawnictwo jego redaktorzy – Bernard Linek i Andrzej Michalczyk.
Spotkanie odbędzie się 20 października 2015 r. o godzinie 17.00 w Katowicach, w Centrum Edukacyjnym IPN przy ul. Św. Jana 10, p. III
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1912 – w Zabrzu otwarto pierwsze kino na Górnym Śląsku (Kino Lichtspielhaus, po 1945 r. Wolność, obecnie Roma)
- 1936 – Ministerstwo Oświaty Rzeszy zakazało używania w szkołach polskich w Niemczech śpiewnika wydanego przez Związek Polskich Towarzystw Szkolnych w Niemczech
- 1985 – w KWK „Wałbrzych” w wyniku wybuchu metanu i pyłu węglowego zginęło 18 osób