Ta strona używa plików cookies w celu poprawy działania i komfortu użytkowania. Zakładamy, że godzisz się na to. W przeciwnym razie prosimy o zamknięcie strony, ponieważ nie jesteśmy w stanie zagwarantować jej funkcjonowania bez użycia plików cookies. Przeczytaj więcej na temat naszej polityki prywatności.

Górnośląska Konwencja Genewska pomiędzy Polską a Niemcami 1922-1937

Górnośląska Konwencja Genewska pomiędzy Polską a Niemcami 1922-1937

15,00 

Autor Stanisław Komar (pseudonim Marka Stanisława Korowicza)
ISBN 978-83-7126-348-4
Oprawa twarda
Liczba stron 24

Wydanie fototypiczne ze wstępem Michała Lisa

Seria wydawnicza “Encyklopedia Wiedzy o Śląsku”

Publikacja wydana w ramach projektu Ślązacy dla Niepodległej – sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022

Opis

“Propozycję lektury tekstu i refleksji nad jego treścią po ponad osiemdziesięciu latach od opublikowania przez Instytut Śląski w Katowicach wypada rozpocząć od objaśnienia, kim był autor – Stanisław Komar, który w latach 1934–1938 kilkakrotnie w wydawnictwach Instytutu pisał o sprawach Górnego Śląska doby międzywojnia, w tym o problemach związanych z Polsko-Niemiecką Konwencją Górnośląską. Pod tym pseudonimem ukrywał się specjalista od prawa konstytucyjnego i międzynarodowego, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, Szkoły Nauk Politycznych w Krakowie oraz – jak pisał – studiów uzupełniających na uniwersytecie w Dijon (Francja) Marek Stanisław Korowicz (1903–1964) […] Obowiązującą w latach 1922–1937, na podzielonym między Niemcy i Polskę górnośląskim obszarze plebiscytowym, zawartą w Genewie konwencję M.S. Korowicz wielokrotnie analizował, za- równo w poważnych rozprawach naukowych, jak i w publicystyce przeznaczonej dla szerszego kręgu czytelników”.

(Ze Wstępu prof. dr. hab. Michała Lisa}

Informacje dodatkowe

Rok wydania

Font Resize
Kontrast