Wojciech Kóčka w serbołużyckim ruchu narodowym (1945–1948). Wybór dokumentów
19,00 zł
Autor Piotr Pałys
Recenzenci prof. dr hab. Tadeusz Lewaszkiewicz, prof. dr hab. Krzysztof Tarka
ISBN 978-83-7126-346-0
Oprawa miękka
Liczba stron 143
Opis
“Prof. Wojciech Kóčka (1911-1965), z pochodzenia Łużyczanin, jest znany w nauce polskiej i światowej jako wybitny antropolog i archeolog. W latach 1945-1950 odegrał ważną rolę w łużyckim ruchu narodowym. Ten etap życia Profesora był dotychczas znany pobieżnie. Dzięki dokumentom zgromadzonym i wydanym przez prof. Piotra Pałysa istnieje możliwość pogłębienia wiedzy o biografii wybitnego uczonego, o jego roli w łużyckim ruchu narodowym oraz o polsko-łużyckich stosunkach politycznych w latach 1945-1950.”
(z recenzji prof. dr hab. Tadeusza Lewaszkiewcza)
Najnowsza praca Pałysa to wybór dokumentów dotyczących działalności Wojciecha Kóčki w ruchu serbołużyckim po II wojnie światowej. Publikacje dokumentów poprzedza obszerny wstęp biograficzny, przybliżający dorobek naukowy i aktywność Kóčki na polu narodowym. Bohater tomu, w przeszłości ceniony polski antropolog i archeolog, dziś jest postacią zapomnianą 9W 1948 r. był kierownikiem wykopalisk na opolskim Ostrówku. W drugiej połowie lat 40. XX w. Kóčka jako sekretarz Antyfaszystowskiego Związku Serbów Łużyckich Domowina był jednym z najaktywniejszych działaczy serbołużyckich. Pełnił wówczas rolę nieformalnego przedstawiciela interesów łużyckich w Polsce. Jak dowodzi Pałys w stosunkach polsko-serbołużyckich Kóčka zajmował wówczas miejsce szczególne.
(z recenzji prof. dr hab. Krzysztofa Tarki)
Informacje dodatkowe
Rok wydania |
---|
Projekty
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1888 – w Komornikach k. Krapkowic urodził się Jan Koj (zm. 6 maja 1948 r. w Krakowie), powstaniec śląski, działacz samorządowy, poseł na Sejm RP i Sejm Śląski
- 1900 – w Jastrzębiu urodził się Józef Witczak (zm. 6 września 1987 r. w Katowicach), adwokat, działacz plebiscytowy, powstaniec śląski, żołnierz 1. Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka
- 1921 – w Prószkowie k. Opola zanotowano najwyższą temperaturę w historii na terenie obecnej Polski, +40,2ºC
- 1951 – we Wrocławiu prymas Stefan Wyszyński poświęcił odbudowaną po wojnie Archikatedrę św. Jana Chrzciciela
- 1953 – w Ustroniu zmarł Jan Wantuła (ur. 20 września 1877 r. w Ustroniu), pisarz ludowy, publicysta, sadownik
- 2005 – zakończono wydobycie węgla w KWK „Piast” w Bieruniu i KWK „Ruch II” w Woli k. Pszczyny