W dniach 17–31 marca 2021 r. z okazji 100. rocznicy uchwalenia Konstytucji marcowej, przeprowadzono w Instytucie Śląskim konkurs wiedzy o tej pierwszej po odrodzeniu państwa polskiego pełnej ustawie zasadniczej. Pytania konkursowe były bardzo wymagające i tylko jednej uczestniczce udało się odpowiedzieć na wszystkie poprawnie. Zważywszy na poziom trudności Komisja konkursowa postanowiła przyznać jednak również nagrodę pocieszenia osobie, która popełniła tylko jeden błąd. Gratulujemy wiedzy laureatkom, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za zaangażowanie i zapraszamy do kolejnych konkursów w przyszłości.
Osoby nagrodzone:
- m*******a@a***s.pl
- a*******************z@w*.pl
Nagrodzeni zostaną poinformowani mailowo o możliwości odbioru upominków.
Projekty
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1879 – w Królewskiej Hucie (obecnie Chorzów) urodził się Stanisław Ligoń (zm. 17 marca 1954 r. w Katowicach), pisarz, radiowiec, malarz, ilustrator, działacz narodowy i społeczny, autor polichromii w kościele św. Mikołaja w Truskolasach, założyciel szkoły polskiej, organizator, biblioteki, zespołu teatralnego, wydawca ilustrowanego pisma satyrycznego „Kocynder”, pracownik Wydziału Prasowego Polskiego Komisariatu Plebiscytowego, prezes Związku Zawodowego Artystów Plastyków w Katowicach, w czasie II wojny światowej działał m.in. w Komitecie do spraw Uchodźców Polskich w Jugosławii, członek delegatury Rządu RP na Uchodźstwie, autor audycji radiowej Bery i bojki śląskie, które ukazały się drukiem w 1970 r.
- 1942 w Gotartowicach (obecnie część Rybnika) zostali powieszeni przez Niemców harcerze Paweł i Franciszek Buchalikowie, współorganizatorzy Polskiej Tajnej Organizacji Powstańczej