Pięć lat temu ruch “Solidarności” w województwie Opolskim doczekał się unikalnej, trzytomowej publikacji Zbigniewa Bereszyńskiego, która wkrótce potem ukazała się ponownie w wersji uzupełnionej o najnowsze wydarzenia i perspektywy. Żaden inny region nie może się poszczycić porównywalnym objętościowo i koncepcyjnie kompendium wiedzy o czasach i ludziach owego przełomu politycznego, gospodarczego i społecznego. Po wydaniu tej pozycji księgarnia Instytutu Śląskiego przeżywała istne oblężenie. Historycy, politolodzy, kulturoznawcy, antropolodzy, dziennikarze, a także sami działacze solidarnościowi i ich krewni rezerwowali na swoich półkach miejsce na ponad siedmiokilogramowy album pełen wiedzy, wizualnych dowodów i wspomnień. Warto wiedzieć, że publikację tę wciąż można nabyć w naszej księgarni, także na odległość – poprzez sklep internetowy, e-mail, telefon.
Recenzenci – ks. prof. Andrzej Hanich i prof. Grzegorz Strauchold – podkreślali nowatorstwo formy, która bogatemu materiałowi ikonograficznemu (pochodzącemu z bardzo zróżnicowanych źródeł, zinstytucjonalizowanych i prywatnych) za pomocą krótkich opisów nadała niespotykane dotąd walory poznawcze, szczególnie cenne dla młodego pokolenia, najchętniej czerpiącego wiedzę ze źródeł wizualnych. Osnowa tekstu przyrównana została metaforycznie do pnia i gałęzi, a materiał graficzny – do liści. Jako kolejną zaletę wskazano fakt, że autor odniósł się do wszelkich warstw społecznych i sfer życia oraz należycie udokumentował odwagę zwykłych obywateli, którzy bez odgórnego wsparcia i pomni ryzyka rzucali wyzwanie systemowi – między innymi to uzasadnia użycie w tytule słowa “rewolucja”. Za istotną cechę wyróżniającą recenzenci uznali to, iż książka ta spełnia jednocześnie wymogi publikacji naukowej, popularnonaukowej i albumowej, a nawet przewodnika po miejscach czy obiektach związanych z kluczowymi wydarzeniami, “wywołując je ze społecznej niepamięci”.
Pierwsze wydanie dofinansowano ze środków Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Śląska Opolskiego. W opracowanie publikacji zaangażowane było także solidarnościowe wydawnictwo Solpress w Opolu.
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1848 – w Cieszynie ukazał się pierwszy numer „Tygodnika Cieszyńskiego”, wydawanego wspólnie przez Pawła Stalmacha (1824–1891), Andrzeja Cinciałę (1825–1898) i Ludwika Kluckiego (1801–1877)
- 1916 – w Wójtowej Wsi (obecnie część Opola) urodziła się Anna Smolka (zm. 11 lipca 1992 r. w Starych Siołkowicach), działaczka społeczna, działała w Związku Polsko-Katolickiej Młodzieży na Śląsku Opolskim, kierowniczka personalna działu kadr Państwowego Teatru Ziemi Opolskiej, wiceprzewodnicząca Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Opolu, sekretarz Zarządu Wojewódzkiego Towarzystwa Rozwoju Ziem Zachodnich i Opolskiego Towarzystwa Kulturalno-Oświatowego, matka chrzestna statku SS „Opole”
- 1945 – kapitulacja niemieckiego garnizonu we Wrocławiu zakończyła największą bitwę II wojny światowej na Śląsku
- 1945 – ustawa Krajowej Rady Narodowej zniosła Statut organiczny dla województwa śląskiego z 1920 r., likwidując autonomię województwa śląskiego w II Rzeczypospolitej
- 1945 – w Prószkowie zmarł Józef Kubis (ur. 19 marca 1874 r. Proszowie k. Namysłowa), ksiądz, wieloletni proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu, prałat, inicjował budowę kościołów m.in.: w Opolu pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, w Luboszycach, Opolu-Szczepanowicach, Sławicach, Gosławicach i na Półwsi, rozbudował kościół św. Sebastiana w Opolu, dbał o rozwój Szpitala św. Wojciecha
- 1948 – w Krakowie zmarł Jan Koj (ur. 29 lipca 1888 r. w Komornikach k. Krapkowic), powstaniec śląski, działacz samorządowy, poseł na Sejm RP i Sejm Śląski
- 1951 – w Siemianowicach Śląskich zmarł Józef Dreyza (ur. 5 lipca 1863 r. w Kłecku k. Gniezna), działacz społeczny i narodowy, powstaniec śląski, prezes dzielnicy śląskiej Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”