Na półkach księgarni Instytutu czekają na Państwa także nieco starsze publikacje, których wartości nie da się rozpoznać po jednym spojrzeniu na okładkę, tytuł, rok wydania czy cenę (nierzadko jednocyfrową). Chcielibyśmy opowiedzieć o nich kilka słów.
Publikację pt. Decyzje i wartości. Reforma ustroju terytorialnego Polski jako obszar konfliktu i odmiennych wizji dobra wspólnego napisał w roku 2003 Stanisław Jałowiecki – polityk, socjolog i marszałek województwa opolskiego I kadencji. Punkt wyjściowy to przeddzień przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, cztery lata po reformie administracyjnej. W ramach tejże nie tylko ograniczono liczbę województw z 47 do 16 (choć planowano 12, bez województwa opolskiego), lecz przede wszystkim przeobrażono strukturę samorządu oraz role, kompetencje i wzajemne związki między poszczególnymi szczeblami samorządu a władzami centralnymi.
Mieszkańcy PRL utożsamiali się z małymi, pierwotnymi grupami, takimi jak rodzina i najbliżsi przyjaciele, a także z dużą i abstrakcyjną zbiorowością, czyli narodem, w mniejszym stopniu państwem. Pomiędzy tymi kategoriami – mimo istnienia rozmaitych zrzeszeń – dawała się odczuć „próżnia socjologiczna”, którą miałby wypełnić samorząd terytorialny. Po roku 1989 podjęto próbę jego odtworzenia na wzór Polski międzywojennej, tyle że w nowocześniejszym wydaniu, zdecydowanie odcinając się przy tym od zhierarchizowanego modelu administracji Polski Ludowej.
Samorządność – słowami często tu cytowanego Jerzego Regulskiego – funkcjonowała nie tyle jako pojęcie administracyjne, co raczej idea organizowania współdziałania ludzi, konkretnie moralnej przebudowy społeczeństwa. Z mozołem przebijała się przez świadomość ludzi tamtej epoki, ale nawet w latach 80. ubiegłego wieku, w momencie eksplozji zainteresowania jednym z jej przejawów – związkami zawodowymi – opcja samorządności związanej z miejscem zamieszkania przez zdumiewająco długi czas pozostawała niedocenianym potencjałem, często pomijanym w postulatach odważnych poniekąd zmian. Kiedy jednak już przedostała się do świadomości społecznej i polityki, stała się ogniem topiącym górę lodową nie od wierzchołka (jak wybory parlamentarne), tylko od podnóża.
Publikacja koncentruje się na omówieniu dwóch kluczowych etapów: przewrotu ustrojowego zainicjowanego przez NSZZ „Solidarność”, który powiódł się dzięki splotowi wielu okoliczności na arenie międzynarodowej, a także reformy administracyjnej sfinalizowanej pod koniec lat 90. Przedstawione zostają różne punkty widzenia polityków i zwykłych ludzi – czytelników piszących listy do redakcji prasy codziennej – na sensowność całego przedsięwzięcia, a przede wszystkim likwidacji bądź zachowania niewielkiego acz zintegrowanego województwa opolskiego. Główne zagrożenie związane z nowo powstałymi samorządami dostrzega autor w ich niedofinansowaniu, pomijając jednak problem na przeciwnym biegunie: niedostateczne możliwości kontrolowania przedstawicieli samorządowych przez społeczność w tej nieliniowej strukturze, zwłaszcza jeśli pojawią się naprawdę duże środki finansowe.
Wykorzystując swoje imponujące kompetencje językowe (erudycję podkreślaną również przez recenzenta opracowania, prof. Wiesława Lesiuka), autor nie tylko przekazuje informacje i osądy w sposób zajmujący i przystępny, ale również, co ważniejsze, rozprawia się z powszechnie przyjmowanymi – choć nie zawsze właściwie rozumianymi czy ocenianymi – pojęciami, takimi jak „ład”, „racja stanu” czy „unitaryzm”. Mimo że nie sięga głęboko w etymologię słów, pomaga nam zrozumieć ideę „samorządności”, „pomocniczości” czy „solidarności” w kilku różnych odcieniach znaczeniowych. Odwołuje się także do różnych dziedzin nauki, interdyscyplinarnie włączając w swe rozważania nawet dyskurs filozoficzny.
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1848 – w Cieszynie ukazał się pierwszy numer „Tygodnika Cieszyńskiego”, wydawanego wspólnie przez Pawła Stalmacha (1824–1891), Andrzeja Cinciałę (1825–1898) i Ludwika Kluckiego (1801–1877)
- 1916 – w Wójtowej Wsi (obecnie część Opola) urodziła się Anna Smolka (zm. 11 lipca 1992 r. w Starych Siołkowicach), działaczka społeczna, działała w Związku Polsko-Katolickiej Młodzieży na Śląsku Opolskim, kierowniczka personalna działu kadr Państwowego Teatru Ziemi Opolskiej, wiceprzewodnicząca Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Opolu, sekretarz Zarządu Wojewódzkiego Towarzystwa Rozwoju Ziem Zachodnich i Opolskiego Towarzystwa Kulturalno-Oświatowego, matka chrzestna statku SS „Opole”
- 1945 – kapitulacja niemieckiego garnizonu we Wrocławiu zakończyła największą bitwę II wojny światowej na Śląsku
- 1945 – ustawa Krajowej Rady Narodowej zniosła Statut organiczny dla województwa śląskiego z 1920 r., likwidując autonomię województwa śląskiego w II Rzeczypospolitej
- 1945 – w Prószkowie zmarł Józef Kubis (ur. 19 marca 1874 r. Proszowie k. Namysłowa), ksiądz, wieloletni proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu, prałat, inicjował budowę kościołów m.in.: w Opolu pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, w Luboszycach, Opolu-Szczepanowicach, Sławicach, Gosławicach i na Półwsi, rozbudował kościół św. Sebastiana w Opolu, dbał o rozwój Szpitala św. Wojciecha
- 1948 – w Krakowie zmarł Jan Koj (ur. 29 lipca 1888 r. w Komornikach k. Krapkowic), powstaniec śląski, działacz samorządowy, poseł na Sejm RP i Sejm Śląski
- 1951 – w Siemianowicach Śląskich zmarł Józef Dreyza (ur. 5 lipca 1863 r. w Kłecku k. Gniezna), działacz społeczny i narodowy, powstaniec śląski, prezes dzielnicy śląskiej Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”