Ta strona używa plików cookies w celu poprawy działania i komfortu użytkowania. Zakładamy, że godzisz się na to. W przeciwnym razie prosimy o zamknięcie strony, ponieważ nie jesteśmy w stanie zagwarantować jej funkcjonowania bez użycia plików cookies. Przeczytaj więcej na temat naszej polityki prywatności.

Konrad Szymik. Pamiętnik Górnoślązaka. “Takich jak on na Śląsku był legion, większość z nich bezimienni to bohaterowie”

Konrad Szymik. Pamiętnik Górnoślązaka. “Takich jak on na Śląsku był legion, większość z nich bezimienni to bohaterowie”

45,00 

Wybór i opracowanie Krzysztof Kleszcz, Justyna Sowińska
ISBN 978-83-7126-424-5, 978-83-960315-7-0
Oprawa miękka
Liczba stron 178

Seria wydawnicza “Tobie Polsko”

Publikację sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Wieloletniego Programu Rządowego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022, w ramach projektu “Ślązacy dla Niepodległej. Jeszcze nasza wiara słynie”.

 

Kategoria

Opis

“Niniejsza publikacja zawiera wspomnienia Konrada Szymika, zarchiwizowane w jednostce o sygnaturze 347, która nosi tytuł „Pamiętnik Górnoślązaka”. Składają się na nią dwa zeszyty oraz luźne kartki – całość zapisana pismem odręcznym. Pierwszy zeszyt, zatytułowany „Drang nach Osten i ja” powstał w połowie lat 60. XX w., na co wskazuje sam autor we fragmencie poświęconym działalności Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląsku (POW) w latach 1918–1922: „Jest to prawda, o której my obecnie jeszcze żyjący peowiacy-powstańcy śląscy dobrze wiemy, lepiej oczywiście od tych, którzy dziś już, 45 lat po upływie tych działań, coś innego głoszą”. Na stronie tytułowej znajduje się dopisek „Pamiętnik Górnoślązaka” oraz dedykacja: „ofiaruję Gabrysi – Szczecin”. Strona jest ostemplowana przez Związek Bojowników o Wolność i Demokrację Zarząd Okręgu Opole. Przed stroną tytułową wklejone jest  zdjęcie Zarządu Koła i komendy placówek Związku Polskiej Organizacji Wojskowej powiatu lublinieckiego oraz wycinki prasowe, które w niniejszej publikacji zostały pominięte. Zdjęcia zachowano, wszystkie podpisy zostały na nowo opracowane, aby były bardziej przystępne czytelnikom. Drugi zeszyt zatytułowany jest „XX wiek I półrocze”, nie zawiera zdjęć ani wycinków prasowych. Trzecia część to luźne kartki, które poprzedzone są informacją „Wspomnienia powstańca śląskiego”. Zapis dotyczy okresu 1919–1969. Na ostatniej stronie jest adnotacja, z które wynika, że materiały zostały przesłane do Wydziału Historycznego Zarządu Okręgu ZBoWiD 10 lutego 1970 r. Potwierdza to zachowana koperta.”

Z Wprowadzenia Krzysztofa Kleszcza i Justyny Sowińskiej

Informacje dodatkowe

Rok wydania

Font Resize
Kontrast