Ta strona używa plików cookies w celu poprawy działania i komfortu użytkowania. Zakładamy, że godzisz się na to. W przeciwnym razie prosimy o zamknięcie strony, ponieważ nie jesteśmy w stanie zagwarantować jej funkcjonowania bez użycia plików cookies. Przeczytaj więcej na temat naszej polityki prywatności.

Polskość Górnego Śląska, według urzędowych źródeł pruskich, a wyniki plebiscytu – wyd. 2

Polskość Górnego Śląska, według urzędowych źródeł pruskich, a wyniki plebiscytu – wyd. 2

29,00 

Autor: Karol Firich
ISBN 978-83-7126-374-3
Oprawa twarda
Liczba stron 144

Seria wydawnicza “Encyklopedia Wiedzy o Śląsku”

Publikacja wydana w ramach projektu Ślązacy dla Niepodległej. Już plebiscyt tu nadchodzi – sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022

Opis

“Prezentowana w serii Encyklopedia Wiedzy o Śląsku książka ma przede wszystkim wartość dokumentu ukazującego atmosferę panującą w środowiskach elit polskiego państwa w sytuacji przełożenia wyników plebiscytu na skrajnie niekorzystne dla Polski projekty podziału Górnego Śląska, które powstały w łonie Komisji Międzysojuszniczej. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na czas ukazania się książki, którą Karol Firich przekazał Centralnemu Komitetowi Plebiscytowemu do druku 17 maja 1921 r., po niespełna dwóch miesiącach od plebiscytu. Także na atmosferę wynikającą z faktu trwania od dwóch tygodni największego zrywu zbrojnego Polaków górnośląskich – TRZECIEGO POWSTANIA ŚLĄSKIEGO, które już w pierwszych dniach walki objęło cały obszar, gdzie strona polska uzyskała przewagę w plebiscycie (z wyjątkiem miast) […]”

(Z Wprowadzenia Michała Lisa)

Informacje dodatkowe

Rok wydania

Font Resize
Kontrast