Opis
ARTYKUŁY: Edmund Nowak, Na mocy prawa… Osadzeni w Obozie Pracy w Łambinowicach i Centralnym Obozie Pracy w Jaworznie w latach 1945-1948 na podstawie tzw. sankcji prokuratorskich; Krystian Heffner, Iwona Rykała, Praszka – miasto w strefie dawnego pogranicza nad górną Prosną w koncepcjach nowego podziału administracyjnego Polski; Robert Rauziński, Społeczne cele w strategii rozwoju Śląska Opolskiego do 2010 roku; Mariusz Migała: Walory klimatyczne uzdrowiska Głuchołazy (Bad Ziegenhals) na przełomie XIX i XX wieku. MATERIAŁY: Wiesław Lesiuk, Śląsk w polskich syntezach historycznych; Grażyna Kowalczyk-Borończyk, Aspekty językowe zmian nazwisk ośmieszających. Analiza struktur pierwotnych i wtórnych; Bernard Linek, Zmiany nazewnictwa miejscowego i osobowego na Górnym Śląsku w latach 1922-1945 (oczami historyka); Michał Lis, Śląsk Opolski – w kierunku standardów europejskich. SAMORZĄDY: Aleksandra Trzcielińska-Polus, Współpraca regionalna i lokalna Śląska Opolskiego z Niemcami na tle partnerstw polsko-niemieckich. SPRAWOZDANIA. RECENZJE I OMÓWIENIA. ZAPISKI BIBLIOGRAFICZNE. KALENDARIUM. DOKUMENTACJA NIEMIECKA.
Informacje dodatkowe
Rok wydania |
---|
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1931 – z Bytomia do Opola przeniesiono Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej, mieścił się w budynku przy dzisiejszej ul. Konsularnej
- 1933 – pruskie Ministerstwo Oświaty wydało zakaz kolportowania i używania w polskich szkołach mniejszościowych na terenie rejencji opolskiej „Małego Polaka w Niemczech”
- 1945 – Kudowa-Zdrój, Polanica-Zdrój i Szczawno-Zdrój otrzymały prawa miejskie
- 1953 – powstał Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”
- 1957 – rozpoczęto wydobycie węgla w KWK „Halemba” w Rudzie Śląskiej
- 1962 – Wisła uzyskała prawa miejskie