Śląsk Opolski nr 35 (2/1999)
1,05 zł
“Śląsk Opolski” 1999, nr 2 (35): Wpływ przyjazdów z Niemiec na rozwój społeczno-gospodarczy województwa opolskiego
ISSN: 0867-6070
Opis
ARTYKUŁY: Bolesław Winiarski, Opolszczyzna i inne regiony Polski w nowej przestrzeni europejskiej; Stanisław Koziarski, Główne czynniki kształtujące sytuację społeczno-ekonomiczną Śląska Opolskiego; Krystian Heffner, Przyjazdy z Niemiec na Śląsk Opolski w świetle procesów i powiązań migracyjnych; Robert Rauziński, Współczesne migracje zagraniczne ze Śląska Opolskiego w świetle stosunków narodowościowych i demograficznych; Brygida Solga, Współczesne interpersonalne powiązania pomiędzy Niemcami a Śląskiem Opolskim. (Próba systematyzacji); Aleksandra Trzcielińska-Polus, Ruchy migracyjne i podejmowanie pracy w RFN przez mieszkańców Śląska a kształtowanie powiązań gospodarczych między Polską a Niemcami; Edward Marek, Zagraniczne wyjazdy zarobkowe Polaków; Romuald Jończy, Wpływ migracji zarobkowych do Niemiec na zatrudnienie i aktywność gospodarczą w regionie opolskim; Leonard Cebula, Wpływ przyjeżdżających z Niemiec na rozwój gospodarczy w sferze lokalnej; Ryszard Kałuża, Podejmowanie pracy w RFN w świetle badań nad lokalnymi rynkami pracy województwa opolskiego. ARCHIWUM: Włodzimierz Kaczorowski, Roman Sękowski, Źródła wielkości terytorialnej i bogactwa księstwa opolsko-raciborskiego pod koniec panowania książąt piastowskich; Początki polskiej administracji na górnej Odrze w świetle dokumentów (część 1) – Wybór, wstęp, oprac. Marek Zawadka. SPRAWOZDANIA. RECENZJE. ZAPISKI BIBLIOGRAFICZNE. KALENDARIUM. DOKUMENTACJA NIEMIECKA.
Informacje dodatkowe
Rok wydania |
---|
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1931 – z Bytomia do Opola przeniesiono Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej, mieścił się w budynku przy dzisiejszej ul. Konsularnej
- 1933 – pruskie Ministerstwo Oświaty wydało zakaz kolportowania i używania w polskich szkołach mniejszościowych na terenie rejencji opolskiej „Małego Polaka w Niemczech”
- 1945 – Kudowa-Zdrój, Polanica-Zdrój i Szczawno-Zdrój otrzymały prawa miejskie
- 1953 – powstał Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”
- 1957 – rozpoczęto wydobycie węgla w KWK „Halemba” w Rudzie Śląskiej
- 1962 – Wisła uzyskała prawa miejskie