Śląsk Opolski nr 35 (2/1999)
1,05 zł
“Śląsk Opolski” 1999, nr 2 (35): Wpływ przyjazdów z Niemiec na rozwój społeczno-gospodarczy województwa opolskiego
ISSN: 0867-6070
Opis
ARTYKUŁY: Bolesław Winiarski, Opolszczyzna i inne regiony Polski w nowej przestrzeni europejskiej; Stanisław Koziarski, Główne czynniki kształtujące sytuację społeczno-ekonomiczną Śląska Opolskiego; Krystian Heffner, Przyjazdy z Niemiec na Śląsk Opolski w świetle procesów i powiązań migracyjnych; Robert Rauziński, Współczesne migracje zagraniczne ze Śląska Opolskiego w świetle stosunków narodowościowych i demograficznych; Brygida Solga, Współczesne interpersonalne powiązania pomiędzy Niemcami a Śląskiem Opolskim. (Próba systematyzacji); Aleksandra Trzcielińska-Polus, Ruchy migracyjne i podejmowanie pracy w RFN przez mieszkańców Śląska a kształtowanie powiązań gospodarczych między Polską a Niemcami; Edward Marek, Zagraniczne wyjazdy zarobkowe Polaków; Romuald Jończy, Wpływ migracji zarobkowych do Niemiec na zatrudnienie i aktywność gospodarczą w regionie opolskim; Leonard Cebula, Wpływ przyjeżdżających z Niemiec na rozwój gospodarczy w sferze lokalnej; Ryszard Kałuża, Podejmowanie pracy w RFN w świetle badań nad lokalnymi rynkami pracy województwa opolskiego. ARCHIWUM: Włodzimierz Kaczorowski, Roman Sękowski, Źródła wielkości terytorialnej i bogactwa księstwa opolsko-raciborskiego pod koniec panowania książąt piastowskich; Początki polskiej administracji na górnej Odrze w świetle dokumentów (część 1) – Wybór, wstęp, oprac. Marek Zawadka. SPRAWOZDANIA. RECENZJE. ZAPISKI BIBLIOGRAFICZNE. KALENDARIUM. DOKUMENTACJA NIEMIECKA.
Informacje dodatkowe
Rok wydania |
---|
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1873 – w Sadzawce (obecnie część Siemianowic Śląskich) urodził się Wojciech Korfanty (zm. 17 sierpnia 1939 r. w Warszawie), polityk, poseł do Reichstagu oraz pruskiego Landtagu, komisarz plebiscytowy na Górnym Śląsku, dyktator III powstania śląskiego, poseł na Sejm RP, wicepremier w rządzie Wincentego Witosa, wydawca wraz z Janem Kowalczykiem pierwszego numeru „Górnoślązaka”, oraz „Polaka”, „Kuriera Śląskiego” „Rzeczpospolitej” i „Polonii”
- 1912 – w Ostaszkach urodził się Bogumił Wyszomirski (zm. 6 lutego 1959 r. w Opolu), prawnik, poeta, felietonista, żołnierz Armii Krajowej, radca prawny w Akademii Medycznej w Zabrzu oraz w Zakładach Azotowych w Kędzierzynie, członek Związku Literatów Polskich, redaktor rozgłośni Polskiego Radia w Opolu, pisał do „Głosów znad Odry”, „Śląska Literackiego”, „Trybuny Opolskiej”, „Kalendarza Opolskiego”, „Życia Literackiego”
- 1920 – założono Klub Piłkarski Ruch Chorzów
- 1971 – założono Klub Sportowy GKS Tychy