Ta strona używa plików cookies w celu poprawy działania i komfortu użytkowania. Zakładamy, że godzisz się na to. W przeciwnym razie prosimy o zamknięcie strony, ponieważ nie jesteśmy w stanie zagwarantować jej funkcjonowania bez użycia plików cookies. Przeczytaj więcej na temat naszej polityki prywatności.

Słownik gwar śląskich, tom 18: MACAĆ (SIĘ) – MASYWNY

Słownik gwar śląskich, tom 18: MACAĆ (SIĘ) – MASYWNY

55,00 

Autorzy: Agata Haas, Małgorzata Iżykowska, Krzysztof Kleszcz, Marzena Muszyńska
Liczba stron: 197
ISBN: 978-83-7126-440-5
Rok wydania: 2024

Jeśli chcą Państwo skompletować wszystkie dotychczas opublikowane tomy słownika, prosimy śledzić naszą stronę. W ciągu najbliższych miesięcy pojawi się dodruk tomów 13 i 14, a wkrótce po nich – wydanie drugie poprawione tomu 1.

Opis

Tom osiemnasty wielotomowego wydawnictwa, które ma objąć jak największą ilość słownictwa typowego dla gwar śląskich z terenu całego Śląska (także w granicach Republiki Czeskiej i Republiki Słowackiej). Zawiera wyrazy gwarowe (w zasadzie XX-wieczne, choć zdarza się też starsze słownictwo) będące w czynnej i biernej sferze leksyki, wyrazy ustępujące na skutek zmian cywilizacyjnych, wyrazy nowo przejęte, wymarłe, zapożyczenia obce, nie odnotowuje nazw własnych. W Słowniku nie uwzględnia się leksyki gwar przyniesionych na Śląsk przez ludność przybyłą tu po II wojnie światowej. W części wprowadzającej zamieszczono: skróty źródeł, skróty nazw powiatów i subregionów Śląska, skróty członów nazw miejscowości, inne skróty, znaki graficzne, wykaz cytowanych miejscowości (uzupełnienia), zasady dokumentacji geograficznej, opis budowy artykułu hasłowego.

Informacje dodatkowe

Rok wydania

Font Resize
Kontrast