Przed 85-ciu laty, 6 marca 1938 r. w Theater des Volkes w Berlinie obył się historyczny Kongres Polaków w Niemczech – wielka manifestacja narodowa, która zgromadziła 5 tys. delegatów – przedstawicieli około 1,5 miliona Polaków mieszkających na terenach hitlerowskich Niemiec.
W ostatnim czasie Instytut Śląski pozyskał do zbiorów specjalnych 5 oryginalnych, przedwojennych płyt gramofonowych, zawierających najpełniejszy zachowany zapis dźwiękowy tych wydarzeń. Nagranie to prezentujemy dziś w całości:
#I Kongres Polaków w Niemczech
#Kongres Polaków w Niemczech
#Nagranie z Kongresu
#Związek Polaków w Niemczech
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1890 – w Gdowie k. Myślenic urodził się Michał Grażyński (zm. 10 grudnia 1965 r. w Londynie), działacz niepodległościowy, polityczny i społeczny, powstaniec śląski, długoletni wojewoda śląski, w latach 1931–1939 i potem na emigracji naczelnik Związku Harcerstwa Polskiego, współorganizator Związku Naprawy Rzeczypospolitej, autor prac na temat powstań i harcerstwa, m.in.: Walka o Śląsk (1939), W walce o ideały harcerskie. Gawędy, przemówienia, artykuły (1939)
- 1919 – w Raciborzu zmarł Karol Miarka młodszy (ur. 11 czerwca 1856 r. w Pielgrzymowicach k. Pszczyny), działacz społeczny, drukarz i wydawca książek literackich i religijnych oraz śpiewników i kalendarzy
- 1920 – w Bruntalu na Śląsku czeskim urodziła się Irena Anders, pseudonim artystyczny Renata Bogdańska (zm. 29 listopada 2010 r. w Londynie), aktorka, artystka rewiowa, pieśniarka, działaczka polonijna w Wielkiej Brytanii, żona generała Władysława Andersa