Sieć Ziem Zachodnich i Północnych ogłasza nabór do udziału w I edycji Akademii Ziem Zachodnich i Północnych, która odbędzie się pod hasłem: Ziemie Zachodnie i Północne – region czy regiony?
Do udziału w Akademii zaproszeni są badacze z Polski, którzy nie ukończyli 35. roku życia i aktualnie prowadzą badania naukowe w obszarze humanistyki na temat przeszłości i współczesności terenów, które zostały włączone do państwa polskiego w wyniku II wojny światowej. Celem Akademii jest rozwój poznawczy w duchu interdyscyplinarnym i pogłębienie wiedzy badaczy z różnych Ośrodków naukowych w Polsce, którzy przygotowują prace magisterskie, dysertacje doktorskie lub inne opracowania na temat Ziem Zachodnich i Północnych poprzez zbudowanie przestrzeni do dyskusji seminaryjnych na temat realizowanych przez nich badań, umożliwienie im porównania osiąganych wyników oraz rozwinięcie umiejętności warsztatowych związanych z zagadnieniami metodologicznymi czy źródłowymi.
W programie Akademii znajdą się wykłady i warsztaty prowadzone przez specjalistów z wiodących ośrodków naukowych, panele seminaryjne i wydarzenia towarzyszące. Uczestnicy Akademii, posiadający już pewne doświadczenie badawcze lub/i rozeznanie w omawianej tematyce, będą mieli możliwość skonsultowania realizowanych przez siebie projektów zarówno ze specjalistami w poszczególnych dziedzinach, jak i między sobą, zyskując zróżnicowane uwagi, sugestie i pytania wpływające na pogłębienie analizy badanych zjawisk i w konsekwencji, ogólny wzrost poziomu prowadzonych badań.
Edycja Akademii składa się z trzech, jednodniowych, spotkań (w październiku we Wrocławiu, w listopadzie w Olsztynie i w grudniu w Opolu).
Organizator pokryje osobom zakwalifikowanym do udziału koszty dojazdu oraz pobytu (posiłki, noclegi).
Komplet dokumentów, których wykaz znajduje się w Regulamin AZZiP, należy przesłać do dnia 8.09.2019 r. do godziny 23:59 na adres poczty elektronicznej: marcin.musial@zajezdnia.org
Do pobrania:
Więcej informacji na stronie Organizatora
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1912 – w Zabrzu otwarto pierwsze kino na Górnym Śląsku (Kino Lichtspielhaus, po 1945 r. Wolność, obecnie Roma)
- 1936 – Ministerstwo Oświaty Rzeszy zakazało używania w szkołach polskich w Niemczech śpiewnika wydanego przez Związek Polskich Towarzystw Szkolnych w Niemczech
- 1985 – w KWK „Wałbrzych” w wyniku wybuchu metanu i pyłu węglowego zginęło 18 osób