Call for papers
„Studia Śląskie” 2015, tom 77
(dodatkowy temat wiodący)
W związku z możliwością opublikowania niektórych materiałów z III Kongresu Politologii pt. „Odsłony Polityki” redakcja „Studiów Śląskich” informuje zainteresowanych autorów, że przewiduje dodatkowy temat wiodący tomu 77 pisma. Dział ten będzie nosił tytuł: Problematyka etniczna i regionalna w polityce polskiej po 1989 roku. Pamięć historyczna a polityka. Koncentrować się będzie – z jednej strony – na relacjach między pamięcią historyczną a polityką narodowościową i tożsamością narodową. Zagadnienie to zostanie przedstawione na wybranych przykładach. Po drugie przeanalizowane zostaną wybrane zagadnienia polityki polskiej wobec mniejszości narodowych po 1989 roku.
Część ta powstaje we współpracy z Zakładem Studiów nad Niemcami Instytutu Studiów Politycznych PAN, Wydziałem Politologii Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej oraz Państwową Wyższą Szkołą Zawodową im. Szymona Szymonowica w Zamościu.
Do publikowania tekstów w nim zapraszamy przede wszystkim politologów, historyków i socjologów badających zbliżone zjawiska.
Zainteresowanych opublikowaniem tekstów w tomie 77 prosimy o nadsyłanie ich na adres redakcji do 31.10.2015 r.
„Studia Śląskie” to czasopismo naukowe PIN-Instytut Śląskiego w Opolu, które w 2014 r. na liście czasopism punktowanych MNiSW posiadało 6 punktów. Więcej informacji o czasopiśmie i wymogach redakcyjnych można znaleźć na stronie internetowej: https://instytutslaski.pl/studia-slaskie/
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1929 – w Cieszynie zmarł Józef Londzin (ur. 3 lutego 1862 r. w Zabrzegu k. Czechowic-Dziedzic), ksiądz katolicki, działacz społeczny i polityczny, historyk, redaktor „Gwiazdki Cieszyńskiej”, przewodniczący Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego, poseł na Sejm RP (1919–1928), burmistrz Cieszyna, senator RP II kadencji
- 1939 – w Berlinie zmarł Bolesław Domański (ur. 14 stycznia 1872 r. w Przytarni k. Chojnic), ksiądz katolicki, doktor filozofii, prezes Związku Polaków w Niemczech (1933–1939), ukoronowaniem jego działalności było zorganizowanie w Berlinie 6 marca 1938 r. I Kongresu Związku Polaków w Niemczech, który odbył się w Theater des Volkes, gdzie w przemówieniu inauguracyjnym przedstawił słynne „Pięć Prawd Polaków”