Colloquium Opole 2015
Pojęcie pokoju i wojny we współczesnej Europie
16 – 17 listopada 2015 r.
W dniach 16-17 listopada br. odbędzie się tegoroczna edycja międzynarodowej konferencji Colloquium Opole.
Cykl międzynarodowych konferencji „Colloquium Opole” już od ponad 30 kilku lat, tradycyjnie w listopadzie, gromadzi naukowców, ekspertów i praktyków na spotkaniach naukowych, poświęconych najważniejszym zagadnieniom z obszaru stosunków polsko-czesko-niemieckich oraz ich egzemplifikacji w kontekście Śląska.
Rok 2015, w którym upamiętniamy jedną z najczarniejszych kart w historii Starego Kontynentu i towarzyszące jemu wydarzenia z areny międzynarodowej, przenosi nas mimowolnie w sferę wielowymiarowej refleksji o zmieniającym się na naszych oczach znaczeniu pojęcia pokoju i wojny w Europie. Organizatorzy konferencji, wykorzystując namysł nad 70. rocznicą zakończenia II wojny światowej, chcą zastanowić się nad współczesnymi wewnętrznymi i zewnętrznymi zagrożeniami pokoju na Kontynencie, rolą i doświadczeniami Polski, Czech i Niemiec w przezwyciężaniu historycznego bagażu minionych konfliktów, a także ewolucji znaczenia pokoju jako wartości, na bazie którego Europa dokonała zjednoczenia.
W tym roku gości honorowymi Colloquium Opole będą prof. dr hab. Adam Daniel Rotfeld i Markus Meckela, którzy w formie polsko-niemieckiego dwugłosu, wspartego opinią, prezentującą perspektywę czeską, będą rozwijać motto konferencji.
Miejscem konferencji będzie opolski Ratusz (16.11) oraz Państwowy Instytut Naukowy – Instytut Śląski.
Program konferencji w wersji polskiej i niemieckiej do pobrania tutaj:
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1428 – w bitwie pod Starym Wielisławiem zginął ostatni z Piastów ziębickich książę Jan
- 1851 – w Królewskiej Hucie (obecnie Chorzów) urodził się Jan Ligoń (zm. 19 września 1917 r. w Bytomiu), działacz społeczno-kulturalny, pisarz, poeta, bibliotekarz Kółka Towarzyskiego w Królewskiej Hucie, reżyser i aktor amatorskich przedstawień, autor licznych wierszy, które publikował m.in. w: „Gazecie Górnośląskiej” i „Katoliku”