W ramach Opolskiej Sieci Szkół Debatujących, którą koordynuje Stowarzyszenie Edukacyjne „Mickiewicz” z Kluczborka we współpracy z Instytutem Śląskim oraz opolskimi szkołami obyły się w dniu 28.02.2025 r. w Publicznym Liceum Ogólnokształcącym Nr V w Opolu debaty oksfordzkie. Wzięły w nich udział drużyny reprezentujące: Publiczne Liceum Ogólnokształcące Nr III w Opolu (opiekun: Arkadiusz Wickiewicz), I Liceum Ogólnokształcące im. Lotników Polskich w Oleśnie (opiekun: Zofia Adamczyk), Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące w Głuchołazach (opiekun: Olga Wiercioch) oraz Publiczne Liceum Ogólnokształcące Nr V w Opolu (opiekun: Arkadiusz Wickiewicz).
W spotkaniu jako widzowie wzięli udział również uczniowie w/w szkół, którzy chcieli zaznajomić się z tematyką debat. Ponadto drużyny swoją obecnością wspierały: Iwona Jakóbczyk – dyrektor Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego w Głuchołazach i dr Dorota Gajda-Szczegielniak – dyrektor Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Nr V w Opolu, która przywitała uczestników spotkania.
Jurorami debat byli pracownicy Instytutu Śląskiego: dr Agnieszka Misiurska i dr Bernard Linek oraz Arkadiusz Wickiewicz z PLO Nr III i PLO Nr V w Opolu. Funkcję Marszałka pełniła Leokadia Drożdż z Instytutu Śląskiego, natomiast sekretarzem Marszałka – Lena Wienke, uczennica PLO nr V w Opolu.
Z pierwszą tezą „Rok Milenium koronacji dwóch pierwszych królów Polski w Gnieźnie to doskonała okazja do promocji historii naszego państwa poza jego granicami” zmierzyli się uczniowie z PLO Nr III w Opolu i I LO im. Lotników Polskich w Oleśnie. Zwyciężyła drużyna I Liceum Ogólnokształcącego im. Lotników Polskich w Oleśnie
Następnie drużyny z NLO w Głuchołazach i PLO Nr V w Opolu debatowały nad tezą „Koronacje pierwszych królów w Gnieźnie w 1025 roku dowodzą, że państwo polskie od samego początku miało europejski wymiar i ambicje polityczne”. Zwyciężyły uczennice z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Nr V w Opolu.
Serdecznie wszystkim gratulujemy i zapraszamy na kolejne debaty organizowane w ramach Opolskiej Sieci Szkół Debatujących.
Przygotowała: Leokadia Drożdż
Fot. Leokadia Drożdż, Agnieszka Misiurska, Arkadiusz Wickiewicz
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1692 – w Komorowie k. Sycowa urodził się Jerzy Szlag (zm. 11 grudnia 1764 r. we Wrocławiu), pastor luterański, wydawca, tłumacz, rektor Miejskiej Szkoły Polskiej we Wrocławiu, działał na rzecz języka polskiego i kultury polskiej
- 1920 – w Chorzowie Starym urodził się Kazimierz Smoleń (zm. 27 stycznia 2012 r. w Oświęcimiu), prawnik, więzień KL Auschwitz i Mauthausen, w obozie był pisarzem, członek Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, główny twórca i dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu