W sobotę 7 września 2024 r. w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, które w tym roku obchodzone są pod hasłem „Szlaki. Sieci. Połączenia” oraz projektu „Ocalone Dziedzictwa. Regionalne Izby Pamięci Ziem Zachodnich i Północnych”, odbyło się spotkanie regionalne – warsztaty „Dziedzictwo wplecione w wiklinę”.
Uczestników przywitali: Leokadia Drożdż, (Instytut Śląski) – koordynator regionalny na Śląsk Opolski projektu „Ocalone Dziedzictwa.”, Katarzyna Jaruszewicz-Kot – kierownik Działu Obiektów Muzealnych oraz Karol Kubicki – Główny Instruktor Działu Kultury w Namysłowskim Ośrodku Kultury.
Program spotkania regionalnego przedstawiał się następująco:
- Lokalne dziedzictwo – jak wspólnie możemy je ocalić? O współpracy w ramach projektu „Ocalone dziedzictwa” – dr Marcin Musiał (Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” we Wrocławiu)
- Wielozadaniowość Naszych Izb – Katarzyna Jaruszewicz-Kot (Izba Techniki Młynarskiej, Izba Regionalna w Namysłowie) – kierownik Działu Obiektów Muzealnych
- Plecionkarstwo na Opolskim Ostrówku – dr Magdalena Przysiężna-Pizarska (Uniwersytet Opolski, Instytut Śląski)
- Wyplatanie – część ludzkiej natury, jak ją zachować? – Tadeusz Taszycki (Chróścice) – nestor opolskich plecionkarzy – warsztaty wyplatania z wykliny
Głos zabrała również pani Anna Meryk – dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Borkach Wielkich podzieliła się swoim doświadczeniem w prowadzeniu Izby Tradycji Śląskiej. Wizyta w tej izbie to niesamowite przeżycie i może być inspiracją dla osób, które zajmują się tą tematyką lub chcą poznać historię przedmiotów, a tym samym mieszkańców Borek Wielkich i okolicy. Pani Anna chętnie dzieli się zdobytą wiedzą na temat organizacji i prowadzenia izby oraz projektów w niej realizowanych.
Druga część spotkania została podzielona na dwie części. Jedna z grup została na wyspie przy Izbie Techniki Młynarskiej, na którą czekał już nestor opolskich plecionkarzy pan Tadeusz Taszycki z Chróścic. Opowiedział on zebranym o tym, jak należy obchodzić się z wikliną oraz przeprowadził warsztaty wyplatania z wykliny. Swoje „dzieła” uczestnicy warsztatu zabrali ze sobą na pamiątkę.
Drugą grupę uczestników warsztatów, po zakątkach Namysłowa „Rzemieślniczym szlakiem” oprowadził i opowiedział historię poszczególnych budynków Mateusz Magda z Towarzystwa Przyjaciół Namysłowa i Ziemi Namysłowskiej.
Spotkanie prowadziła Leokadia Drożdż, która opowiedziała również o przygotowanej wspólnie z dr Magdaleną Przysiężną-Pizarską wystawie przedmiotów z wikliny, rękodzielnictwa, które niestety zanika na naszych oczach. Ekspozycję „Dziedzictwo wplecione w wiklinę”, na której można zobaczyć przedmioty wypożyczone również od pana Tadeusza Taszyckiego można zobaczyć w holu na III piętrze Instytutu Śląskiego.
W spotkaniu regionalnym uczestniczyli przedstawiciele następujących izb: Chałpka Starzików w Bogacicy, Izba Tradycji w Byczynie, Izba Tradycji w Oleśnie, Szkolna Izba Regionalna w Opolu, Izba Tradycji Śląskiej w Borkach Wielkich, Szeptuchowo – pod trzema miotłami w Jasionie, Izba Regionalna w Namysłowie, Izba Techniki Młynarskiej w Namysłowie oraz osoby, które chciały dowiedzieć się czegoś więcej o wiklinie lub spacerując poznać zabytki Namysłowa.
Bardzo wszystkim dziękujemy za uczestnictwo i podzielenie się swoim doświadczeniem w wyplataniu przedmiotów z wikliny oraz w prowadzeniu izb. Szczególne podziękowania dla Katarzyny Jaruszewicz-Kot, Emilii Cybulskiej za pomoc w przygotowaniu tego spotkania. Ze strony Instytutu Śląskiego warsztaty przygotowały wspólnie Leokadia Drożdż i dr Magdalena Przysiężna-Pizarska.
Ze zwrotnych informacji wynika, że było warto: „Wykłady ciekawe, wycieczka po mieście udana, pogoda dopisała, atmosfera super, podziękowania dla prowadzących i organizatorów. To było piękne i wartościowe spotkanie”.
Ze spotkania powstał również filmik autorstwa Emilii Cybulskiej (Izba Techniki Młynarskiej w Namysłowie, Izba Regionalna w Namysłowie), za który serdecznie dziękujemy.
Fot. Emilia Cybulska, Leokadia Drożdż
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1573 – w Głogowie zmarł Joachim Kureusz (ur. 23 października 1532 r. w Kożuchowie k. Nowej Soli), lekarz, przyrodnik, historyk, autor Schlesische General Chronika (1585)
- 1814 – w Cieszynie zmarł Leopold Szersznik (ur. 3 marca 1747 r. w Cieszynie), jezuita, ksiądz katolicki, nauczyciel, bibliofil, nadzorcą szkół katolickich w księstwie cieszyńskim, fundator biblioteki publicznej w Cieszynie, pionier muzealnictwa, jego zbiory znajdują się w Muzeum Śląska Cieszyńskiego i Książnicy Cieszyńskiej
- 1821 – radca rejencji opolskiej pastor Jan Samuel Richter (1764–1839) wręczył pruskiemu ministrowi edukacji Karlowi vom Stein zum Altenstein (1770–1840) memoriał, w którym domagał się nauczania w języku polskim na Śląsku
- 1898 – w Legnicy uruchomiono pierwszą linię tramwaju elektrycznego, początkowo zbudowano trzy trasy: linię okrężną, transwersalną i biegnącą do cmentarza komunalnego, naprzeciwko którego zbudowano zajezdnię, cała sieć liczyła 9,271 km
- 1912 – w Nysie urodził się Konrad Bloch (zm. 15 października 2000 r. w Burlington w USA), niemiecko-amerykański biochemik, maturę zdał w nyskim Carolinum, laureat Nagrody Nobla (1964) z fizjologii i medycyny, zajmował się badaniami nad zwalczaniem i zapobieganiem miażdżycy
- 1945 – Armia Czerwona zajęła Namysłów
- 1945 – w Polskiej Cerekwi k. Koźla Niemcy zamordowali 19 niezdolnych do dalszego marszu więźniów ewakuowanych z KL Auschwitz