Liczne instytucje Opolszczyzny włączają się w organizację Europejskich Dni Dziedzictwa 2018, największego święta zabytków kultury Starego Kontynentu mającego na celu promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. Głównym organizatorem jest Narodowy Instytut Dziedzictwa. PIN – Instytut Śląski przygotował w ramach EDD 2018 dwa wydarzenia.
Pierwsze wydarzenie miało miejsce 7 września 2018 r. Z inicjatywy Zastępcy Dyrektora PIN-IŚ, pana dr. Krzysztofa Kleszcza, oraz wychowawcy w szkole podstawowej, pani Grażyny Świercz, dwie grupy uczniów z PSP nr 1 w Ozimku – łącznie ok. 50 osób – przebyły trasę „Plebiscytowe Opole”, odwiedzając nasz Instytut, Archiwum Państwowe oraz Wieżę Piastowską. W PIN – Instytucie Śląskim uczniowie mieli okazję porozmawiać z panią Ewą Golec o zasobach bibliotecznych, przyjrzeć się księgarni i obszernym kartotekom „Słownika gwar śląskich” gromadzonym od wczesnych lat powojennych. Następnie uczestniczyli w konkursie wiedzy o swoim mieście Ozimku i o hymnie państwowym. W atmosferze zabawy wdrożono ich w samodzielne korzystanie z książek i leksykonów śląskoznawczych.
Galeria ze spotkania
Kolejnym wydarzeniem w ramach EDD 2018 jest wystawa pt. „XIX i XX-wieczne silesiaca” zaplanowana na 14 września w godzinach 9:00-15:00 w Czytelni PIN-IŚ na I piętrze gmachu PIN – Instytutu Śląskiego przy ul. Piastowskiej 17 w Opolu. Zaprezentowane będą książki dokumentujące historię miast śląskich, dziejów poszczególnych rodzin, gwary, nazewnictwa geograficznego ziem śląskich, mniejszości narodowych oraz sztuki i kultury śląskiej. Wystawa będzie dostępna także w poniedziałek 17 września.
Galeria z wystawy
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1848 – w Cieszynie ukazał się pierwszy numer „Tygodnika Cieszyńskiego”, wydawanego wspólnie przez Pawła Stalmacha (1824–1891), Andrzeja Cinciałę (1825–1898) i Ludwika Kluckiego (1801–1877)
- 1916 – w Wójtowej Wsi (obecnie część Opola) urodziła się Anna Smolka (zm. 11 lipca 1992 r. w Starych Siołkowicach), działaczka społeczna, działała w Związku Polsko-Katolickiej Młodzieży na Śląsku Opolskim, kierowniczka personalna działu kadr Państwowego Teatru Ziemi Opolskiej, wiceprzewodnicząca Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Opolu, sekretarz Zarządu Wojewódzkiego Towarzystwa Rozwoju Ziem Zachodnich i Opolskiego Towarzystwa Kulturalno-Oświatowego, matka chrzestna statku SS „Opole”
- 1945 – kapitulacja niemieckiego garnizonu we Wrocławiu zakończyła największą bitwę II wojny światowej na Śląsku
- 1945 – ustawa Krajowej Rady Narodowej zniosła Statut organiczny dla województwa śląskiego z 1920 r., likwidując autonomię województwa śląskiego w II Rzeczypospolitej
- 1945 – w Prószkowie zmarł Józef Kubis (ur. 19 marca 1874 r. Proszowie k. Namysłowa), ksiądz, wieloletni proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu, prałat, inicjował budowę kościołów m.in.: w Opolu pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, w Luboszycach, Opolu-Szczepanowicach, Sławicach, Gosławicach i na Półwsi, rozbudował kościół św. Sebastiana w Opolu, dbał o rozwój Szpitala św. Wojciecha
- 1948 – w Krakowie zmarł Jan Koj (ur. 29 lipca 1888 r. w Komornikach k. Krapkowic), powstaniec śląski, działacz samorządowy, poseł na Sejm RP i Sejm Śląski
- 1951 – w Siemianowicach Śląskich zmarł Józef Dreyza (ur. 5 lipca 1863 r. w Kłecku k. Gniezna), działacz społeczny i narodowy, powstaniec śląski, prezes dzielnicy śląskiej Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”