W niezwykłej scenerii ruin Teatru Victoria w Gliwicach 8 października br. odbył się koncert „Tryptyk Śląski”, przedstawiający trzy wydawnictwa muzyczne, opiewające śląskie zrywy w latach 1919–1921. Płyty: „Iskry w Popiele”, „Dwa Żywioły” i „Kwiaty na Hałdzie” ukazywały się kolejno w 100-lecie poszczególnych powstań śląskich.
Podczas koncertu Wojciechowi Ciurajowi towarzyszył zespół oraz Orkiestra Kameralna Silesian Art Collective pod batutą Mateusza Walacha. Gościem specjalnym był Józef Skrzek.
Wykonano utwory słowno-muzyczne pochodzące z nagranych przez Wojciecha Ciuraja płyt, których muzyka bezpośrednio nawiązuje do powstań śląskich. Jej uproszczony podział można przedstawić następująco: 1) Narodziny idei, 2) Przygotowania, 3) Wybuch i przebieg. Poszczególnym utworom towarzyszyły wyświetlane na ścianie teatru materiały archiwalne: zdjęcia, dokumenty, mapy.
Organizatorami koncertu byli: Instytut Pamięci Narodowej z siedzibą w Warszawie oraz Instytut Śląski, który podczas koncertu reprezentowała Leokadia Drożdż – kierownik Zakładu Edukacji i Promocji Dziedzictwa Śląska.
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1692 – w Komorowie k. Sycowa urodził się Jerzy Szlag (zm. 11 grudnia 1764 r. we Wrocławiu), pastor luterański, wydawca, tłumacz, rektor Miejskiej Szkoły Polskiej we Wrocławiu, działał na rzecz języka polskiego i kultury polskiej
- 1920 – w Chorzowie Starym urodził się Kazimierz Smoleń (zm. 27 stycznia 2012 r. w Oświęcimiu), prawnik, więzień KL Auschwitz i Mauthausen, w obozie był pisarzem, członek Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, główny twórca i dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu