W imieniu organizatorów zapraszamy na spotkanie promocyjne wokół najnowszego numeru półrocznika IPN Katowice „CzasyPismo” (nr 7/2015) oraz „Leksykonu mitów, symboli i bohaterów Górnego Śląska XIX-XX wieku” – „Między popularyzacją badań a badawczą innowacyjnością”.
Jak badać i opisywać przeszłość Górnego Śląska i jego mieszkańców? I jaką przeszłość? Które jej wątki są najważniejsze? Czy dotychczasowa historiografia regionalna staje na wysokości zadania? Spotykamy się, by podyskutować o tych i nie tylko tych sprawach, a spotkaniu towarzyszą:
– prezentacja najnowszego numeru „CzasyPisma” (nr 7).
– wykład Piotra Fuglewicza, który – tak jak w ostatnim „CzasyPiśmie” – zrekapituluje półwiecze informatyki na Górnym Śląsku.
– prezentacja projektów fotograficznych Grupy „KARBON”, stale obecnej w „CzasyPiśmie”, których obiektem jest industrialny krajobraz naszego regionu.
– dyskusja z Bernardem Linkiem wokół oryginalnego i innowacyjnego projektu – prac zbiorowej „Leksykonu mitów, symboli i bohaterów Górnego Śląska XIX-XX wieku”, „pierwszego przewodnika po świecie górnośląskiej wyobraźni”, jak prezentują wydawnictwo jego redaktorzy – Bernard Linek i Andrzej Michalczyk.
Spotkanie odbędzie się 20 października 2015 r. o godzinie 17.00 w Katowicach, w Centrum Edukacyjnym IPN przy ul. Św. Jana 10, p. III
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1929 – w Cieszynie zmarł Józef Londzin (ur. 3 lutego 1862 r. w Zabrzegu k. Czechowic-Dziedzic), ksiądz katolicki, działacz społeczny i polityczny, historyk, redaktor „Gwiazdki Cieszyńskiej”, przewodniczący Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego, poseł na Sejm RP (1919–1928), burmistrz Cieszyna, senator RP II kadencji
- 1939 – w Berlinie zmarł Bolesław Domański (ur. 14 stycznia 1872 r. w Przytarni k. Chojnic), ksiądz katolicki, doktor filozofii, prezes Związku Polaków w Niemczech (1933–1939), ukoronowaniem jego działalności było zorganizowanie w Berlinie 6 marca 1938 r. I Kongresu Związku Polaków w Niemczech, który odbył się w Theater des Volkes, gdzie w przemówieniu inauguracyjnym przedstawił słynne „Pięć Prawd Polaków”