Michał Lis, Mniejszość niemiecka na Śląsku Opolskim 1989 – 2014. Z bagażem przeszłości w realiach współczesności.
Ukazująca pierwsze ćwierćwiecze organizacji książka składa się z pięciu rozdziałów, w których autor omawia bazę społeczną i proces budowy programu działalności i organizowania się społeczności, której członkowie poczuwają się do niemieckiej przynależności narodowej. Kolejno więc ukazuje bazę społeczną mniejszości (rozdz. I), powstawanie podstaw programowych i struktur organizacyjnych przed przemianami ustrojowymi państwa oraz u progu transformacji ustrojowej (rozdz. II), budowę sieci organizacyjnej i walkę o naukę języka niemieckiego w szkołach publicznych oraz o gwarancje rozwoju kultury niemieckiej (rozdz. III). W kolejnych rozdziałach przybliża – w IV: proces ewolucji autoprezentacji mniejszości jako społeczności przejmującej współodpowiedzialność za miejsca swojego życia, czyli gminę i region. Omawia więc hasła wyborcze do organów samorządu terytorialnego od pierwszych wyborów do rad gminnych w 1990 r., następnie do wszystkich organów samorządowych w 2014 r. W rozdz. V – walkę o głos w kraju poprzez swoich przedstawicieli w parlamencie. Ukazuje więc kolejne kampanie wyborcze do parlamentu, poczynając od walki o fotel senatora po śmierci E.J. Osmańczyka, po kampanię wyborczą do Sejmu i Senatu w 2011 r.
W zakończeniu autor podkreśla wewnętrzne i zewnętrzne uwarunkowania umożliwiające m mniejszości niemieckiej na Śląsku Opolskim korzystanie z pełni praw obywatelskich.
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1890 – w Gdowie k. Myślenic urodził się Michał Grażyński (zm. 10 grudnia 1965 r. w Londynie), działacz niepodległościowy, polityczny i społeczny, powstaniec śląski, długoletni wojewoda śląski, w latach 1931–1939 i potem na emigracji naczelnik Związku Harcerstwa Polskiego, współorganizator Związku Naprawy Rzeczypospolitej, autor prac na temat powstań i harcerstwa, m.in.: Walka o Śląsk (1939), W walce o ideały harcerskie. Gawędy, przemówienia, artykuły (1939)
- 1919 – w Raciborzu zmarł Karol Miarka młodszy (ur. 11 czerwca 1856 r. w Pielgrzymowicach k. Pszczyny), działacz społeczny, drukarz i wydawca książek literackich i religijnych oraz śpiewników i kalendarzy
- 1920 – w Bruntalu na Śląsku czeskim urodziła się Irena Anders, pseudonim artystyczny Renata Bogdańska (zm. 29 listopada 2010 r. w Londynie), aktorka, artystka rewiowa, pieśniarka, działaczka polonijna w Wielkiej Brytanii, żona generała Władysława Andersa