Michał Lis, Mniejszość niemiecka na Śląsku Opolskim 1989 – 2014. Z bagażem przeszłości w realiach współczesności.
Ukazująca pierwsze ćwierćwiecze organizacji książka składa się z pięciu rozdziałów, w których autor omawia bazę społeczną i proces budowy programu działalności i organizowania się społeczności, której członkowie poczuwają się do niemieckiej przynależności narodowej. Kolejno więc ukazuje bazę społeczną mniejszości (rozdz. I), powstawanie podstaw programowych i struktur organizacyjnych przed przemianami ustrojowymi państwa oraz u progu transformacji ustrojowej (rozdz. II), budowę sieci organizacyjnej i walkę o naukę języka niemieckiego w szkołach publicznych oraz o gwarancje rozwoju kultury niemieckiej (rozdz. III). W kolejnych rozdziałach przybliża – w IV: proces ewolucji autoprezentacji mniejszości jako społeczności przejmującej współodpowiedzialność za miejsca swojego życia, czyli gminę i region. Omawia więc hasła wyborcze do organów samorządu terytorialnego od pierwszych wyborów do rad gminnych w 1990 r., następnie do wszystkich organów samorządowych w 2014 r. W rozdz. V – walkę o głos w kraju poprzez swoich przedstawicieli w parlamencie. Ukazuje więc kolejne kampanie wyborcze do parlamentu, poczynając od walki o fotel senatora po śmierci E.J. Osmańczyka, po kampanię wyborczą do Sejmu i Senatu w 2011 r.
W zakończeniu autor podkreśla wewnętrzne i zewnętrzne uwarunkowania umożliwiające m mniejszości niemieckiej na Śląsku Opolskim korzystanie z pełni praw obywatelskich.
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1912 – w Zabrzu otwarto pierwsze kino na Górnym Śląsku (Kino Lichtspielhaus, po 1945 r. Wolność, obecnie Roma)
- 1936 – Ministerstwo Oświaty Rzeszy zakazało używania w szkołach polskich w Niemczech śpiewnika wydanego przez Związek Polskich Towarzystw Szkolnych w Niemczech
- 1985 – w KWK „Wałbrzych” w wyniku wybuchu metanu i pyłu węglowego zginęło 18 osób