Członkowie Pracowni Badań nad Podręcznikami Historii działającej w Instytucie Śląskim byli współorganizatorami sesji popularnonaukowej „Historia w krzywym zwierciadle. Karykatura i satyra w szkolnej edukacji historycznej”, która odbyła się w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Kluczborku. Wzięła w niej udział również młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Społecznego Towarzystwa Oświatowego również w Kluczborku.

Sesję otworzyła Joanna Piłat, wicedyrektor ZSO w Kluczborku, w spotkaniu uczestniczyła również Beata Bednarska, dyrektor ZSO STO w Kluczborku oraz nauczyciele z obu liceów.

W ramach wystąpień na sesji o powstaniu i działalności Pracowni Badań nad Podręcznikami Historii opowiedziała Leokadia Drożdż. Natomiast dr Dariusz Gołębiowski przypomniał zebranym jakie tematy z historii dotyczące 1989 r. były poruszane na maturze w poprzednich latach, z kolei dr Karolina Biedka, powiedziała uczniom co to jest karykatura i na jakie elementy należy zwracać uwagę, następnie wspólnie z młodzieżą omówiła jej znaczenie na konkretnych przykładach. Satyrą zajął się dr hab. Marek Białokur, prof. UO, podczas jego wystąpienia uczniowie trafnie odgadywali treści zawarte w rysunkach satyrycznych.

Sesja popularnonaukowa była połączona z promocją publikacji realizowanych w Pracowni Badań nad Podręcznikami Historii: „Rok Wincentego Witosa. Historia–Polityka–Edukacja” oraz „1989. Rok przełomu. Historia–Polityka–Edukacja”. Publikacje można nabyć w Instytucie Śląskim lub zamówić na stronie Wydawnictwa IŚ.

Gospodarzem spotkania był ZSO w Kluczborku – Szkoła Partnerska Instytutu Śląskiego.

Przygotowała: Leokadia Drożdż; fot. Karolina Biedka, Leokadia Drożdż, Dariusz Gołębiowski