„Studia Śląskie” 2015, tom 76: Druga wojna światowa na Śląsku. Antecedencje-przebieg-konsekwencje, pod redakcją Stanisława Senfta
Osiemnastu autorów z kilku ośrodków naukowych w Polsce i Czechach w 70-lecie zakończenia drugiej wojny światowej po raz kolejny podejmuje z perspektywy Śląska zagadnienie dróg wiodących do konfliktu oraz przedstawienie czasów wojennych i różnorodnych konsekwencji wojny dla regionu i jego mieszkańców – także tych wywodzących się z b. Kresów Wschodnich, który w efekcie decyzji jałtańskich zostali przymusowo przeniesieni na Śląsk.
Tematyka publikowanych artykułów porusza między innymi efekty konfliktu polsko-niemieckiego na poziomie kulturalnym (zmiany nazw miejscowych – Stanisława Sochacka) politycznym (polska działalność wywiadowcza we Wrocławiu – Romuald Gelles) i społecznym (działalność organizacji mniejszościowych – Piotr Pałys). Bezpośrednio do wojny odnoszą się studia poświęcone losom jeńców wojennych (Danuta Kisielewicz i Piotr Stanek), nastrojom wśród ludności Śląska Opolskiego (Andrzej Hanich) oraz zdobyciu regionu przez Armię Czerwoną (Katarzyna Maler). Konsekwencjom wojny poświęcone są teksty traktujące o różnorodnych przymusowych migracjach (Aleksandra Trzcielińska-Polus, Bogdan Cimała), powojennych losach różnych grup (Wanda Musialik) i miejscowości (Edmund Nowak) oraz o wojennych i powojennych zmianach prawa wojskowego w Polsce i Czechosłowacji (Dušan Janák).
Publikacja została przez Przyjaciół, Uczniów i Współpracowników dedykowana prof. Michałowi Lisowi, który w 2015 roku obchodzi 50-lecie pracy naukowej.
Tom do nabycia w naszej księgarni.
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1912 – w Zabrzu otwarto pierwsze kino na Górnym Śląsku (Kino Lichtspielhaus, po 1945 r. Wolność, obecnie Roma)
- 1936 – Ministerstwo Oświaty Rzeszy zakazało używania w szkołach polskich w Niemczech śpiewnika wydanego przez Związek Polskich Towarzystw Szkolnych w Niemczech
- 1985 – w KWK „Wałbrzych” w wyniku wybuchu metanu i pyłu węglowego zginęło 18 osób