Z przyjemnością oddajemy do rąk Czytelników 74. tom „Studiów Śląskich”, nieco zmieniony w stosunku do poprzednich wydań. W dalszym ciągu zachowujemy tradycyjne, wypróbowane od blisko półwiecza ramy funkcjonowania czasopisma. Składają się na nie interdyscyplinarny charakter i otwartość na różnych przedstawicieli dyscyplin humanistyki i nauk społecznych, którzy poruszają żywotne problemy Śląska oraz poddają analizie kwestie związane z regionalistyką, mniejszościami i problemami narodowościowymi w Europie Środkowej. Zalicza się do nich także wypróbowany podział na „Artykuły” i „Miscellanea i Materiały”, czyli teksty naukowe różnej wielkości i charakteru, oraz wprowadzone niedawno „Przeglądy”, prezentujące realizowane projekty i różnego rodzaju opinie i sprawozdania naukowe.
Tom 74 przedstawia przede wszystkim teksty o różnych relacjach między wsią i społecznym światem wiejskim a różnorodnymi procesami modernistycznymi i zmianami politycznymi. Porusza także problem reakcji na te zjawiska. Tom został zatytułowany: „Wieś śląska – zderzenie kultur”, nawiązując do międzynarodowej konferencji naukowej, która została zorganizowana w PIN-Instytucie Śląskim w Opolu w grudniu 2013 r. Część publikowanych w nim materiałów jest rozwinięciem wygłoszonych wówczas referatów.
Redakcja składa podziękowania prof. dr. hab. Michałowi Lisowi i mgr Annie Jedynak, organizatorom tego spotkania, za wyrażenie zgody na druk tekstów oraz pomoc w ich pozyskaniu od autorów.
Tom do nabycia w naszej księgarni.
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1929 – w Cieszynie zmarł Józef Londzin (ur. 3 lutego 1862 r. w Zabrzegu k. Czechowic-Dziedzic), ksiądz katolicki, działacz społeczny i polityczny, historyk, redaktor „Gwiazdki Cieszyńskiej”, przewodniczący Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego, poseł na Sejm RP (1919–1928), burmistrz Cieszyna, senator RP II kadencji
- 1939 – w Berlinie zmarł Bolesław Domański (ur. 14 stycznia 1872 r. w Przytarni k. Chojnic), ksiądz katolicki, doktor filozofii, prezes Związku Polaków w Niemczech (1933–1939), ukoronowaniem jego działalności było zorganizowanie w Berlinie 6 marca 1938 r. I Kongresu Związku Polaków w Niemczech, który odbył się w Theater des Volkes, gdzie w przemówieniu inauguracyjnym przedstawił słynne „Pięć Prawd Polaków”