Z przyjemnością oddajemy do rąk Czytelników 74. tom „Studiów Śląskich”, nieco zmieniony w stosunku do poprzednich wydań. W dalszym ciągu zachowujemy tradycyjne, wypróbowane od blisko półwiecza ramy funkcjonowania czasopisma. Składają się na nie interdyscyplinarny charakter i otwartość na różnych przedstawicieli dyscyplin humanistyki i nauk społecznych, którzy poruszają żywotne problemy Śląska oraz poddają analizie kwestie związane z regionalistyką, mniejszościami i problemami narodowościowymi w Europie Środkowej. Zalicza się do nich także wypróbowany podział na „Artykuły” i „Miscellanea i Materiały”, czyli teksty naukowe różnej wielkości i charakteru, oraz wprowadzone niedawno „Przeglądy”, prezentujące realizowane projekty i różnego rodzaju opinie i sprawozdania naukowe.
Tom 74 przedstawia przede wszystkim teksty o różnych relacjach między wsią i społecznym światem wiejskim a różnorodnymi procesami modernistycznymi i zmianami politycznymi. Porusza także problem reakcji na te zjawiska. Tom został zatytułowany: „Wieś śląska – zderzenie kultur”, nawiązując do międzynarodowej konferencji naukowej, która została zorganizowana w PIN-Instytucie Śląskim w Opolu w grudniu 2013 r. Część publikowanych w nim materiałów jest rozwinięciem wygłoszonych wówczas referatów.
Redakcja składa podziękowania prof. dr. hab. Michałowi Lisowi i mgr Annie Jedynak, organizatorom tego spotkania, za wyrażenie zgody na druk tekstów oraz pomoc w ich pozyskaniu od autorów.
Tom do nabycia w naszej księgarni.
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1848 – w Cieszynie ukazał się pierwszy numer „Tygodnika Cieszyńskiego”, wydawanego wspólnie przez Pawła Stalmacha (1824–1891), Andrzeja Cinciałę (1825–1898) i Ludwika Kluckiego (1801–1877)
- 1916 – w Wójtowej Wsi (obecnie część Opola) urodziła się Anna Smolka (zm. 11 lipca 1992 r. w Starych Siołkowicach), działaczka społeczna, działała w Związku Polsko-Katolickiej Młodzieży na Śląsku Opolskim, kierowniczka personalna działu kadr Państwowego Teatru Ziemi Opolskiej, wiceprzewodnicząca Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Opolu, sekretarz Zarządu Wojewódzkiego Towarzystwa Rozwoju Ziem Zachodnich i Opolskiego Towarzystwa Kulturalno-Oświatowego, matka chrzestna statku SS „Opole”
- 1945 – kapitulacja niemieckiego garnizonu we Wrocławiu zakończyła największą bitwę II wojny światowej na Śląsku
- 1945 – ustawa Krajowej Rady Narodowej zniosła Statut organiczny dla województwa śląskiego z 1920 r., likwidując autonomię województwa śląskiego w II Rzeczypospolitej
- 1945 – w Prószkowie zmarł Józef Kubis (ur. 19 marca 1874 r. Proszowie k. Namysłowa), ksiądz, wieloletni proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu, prałat, inicjował budowę kościołów m.in.: w Opolu pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, w Luboszycach, Opolu-Szczepanowicach, Sławicach, Gosławicach i na Półwsi, rozbudował kościół św. Sebastiana w Opolu, dbał o rozwój Szpitala św. Wojciecha
- 1948 – w Krakowie zmarł Jan Koj (ur. 29 lipca 1888 r. w Komornikach k. Krapkowic), powstaniec śląski, działacz samorządowy, poseł na Sejm RP i Sejm Śląski
- 1951 – w Siemianowicach Śląskich zmarł Józef Dreyza (ur. 5 lipca 1863 r. w Kłecku k. Gniezna), działacz społeczny i narodowy, powstaniec śląski, prezes dzielnicy śląskiej Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”